Pięć Kościołów wzajemnie uzna chrzest

Przedstawiciele pięciu Kościołów w Portugalii: katolickiego, luzytańskiego (anglikańskiego), prezbiteriańskiego, metodystycznego i prawosławnego podpiszą 25 stycznia deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu. Uroczystość odbędzie się na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w luzytańskiej katedrze św. Pawła w Lizbonie.

Przewodniczący komisji ds. misji i nowej ewangelizacji katolickiego episkopatu Portugalii, bp António Couto powiedział, że do podpisania dokumentu dojdzie po wielu latach pracy w dialogu ekumenicznym.

Do Kościoła katolickiego należy niemal 85 proc. mieszkańców Portugalii.

W Polsce deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu podpisało w 2000 r. siedem Kościołów: katolicki, ewangelicko-augsburski, ewangelicko-metodystyczny, ewangelicko-reformowany, polskokatolicki, starokatolicki mariawitów i prawosławny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHRZEST

 • Gregory
  10.01.2014 16:34
  Dwa Koscioly i trzy wspolnoty eklezjalne !
 • katolik
  10.01.2014 19:10
  Zawsze myślałem, że Pan Jezus założył tylko jeden Kościół jak zresztą mówi Credo. Co to się porobiło na tym świecie?
 • _jasiek
  10.01.2014 20:05
  _jasiek
  Domagam się precyzji, postluterańskie organizacje religijne to nie żadne "kościoły", tylko zbory.
 • Stanisław_Miłosz
  10.01.2014 23:21

  "Dekret Kongregacji podkreśla, że przez chrzest ludzie zostają „wcieleni do jedynego Kościoła Chrystusa, który trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra i biskupów pozostających z nim w komunii”. Zmiana sformułowania tłumaczona jest pragnieniem, by w obrzędzie chrztu lepiej uwydatnić „nauczanie o zadaniu i obowiązku sprawowania sakramentów przez Matkę Kościół”." */

   

  "Rodzice i chrzestni nie muszą się już wyrzekać grzechu ani szatana. Nie deklarują też swego poddania Jezusowi Chrystusowi, bo poddaństwo źle się kojarzy, zwłaszcza kobietom."

  "Tym samym jednak chrzest został sprowadzony do banalnego powitania we wspólnocie Kościoła i nie ma już żadnego zakorzenienia w Bożych obietnicach."

  "zmiana rytuału jest konsekwencją faktu, iż większość anglikanów nie wierzy już w piekło, grzech czy skruchę. Wystarczy złożyć ręce i uśmiechać się, by pójść do nieba." **/
   

   

   

   

  */ http://info.wiara.pl/doc/1676262.Zmiana-w-obrzedzie-chrztu

  **/ http://info.wiara.pl/doc/1840951.Anglikanie-grzechu-sie-nie-wyrzekna
   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.