W sobotę przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 22 lat w tym dniu obchodzone jest też święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po 40 dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni.Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji prawosławnej młodzieży.
Największe skupiska prawosławnych w kraju są w województwie podlaskim.
Okolicznościowej liturgii w katedrze pw. Św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
W tym dniu w cerkwiach przeprowadzana jest kwesta na potrzeby Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, największej w kraju organizacji cerkiewnej.W tym roku bractwa młodzieży prawosławnej poszczególnych diecezji przygotowały nawet kilkudniowe programy obchodów, bo z okazji swego święta młodzież nie tylko modli się, ale także bawi i wypoczywa.
W Białymstoku, gdzie w obchodach bierze też udział grupa prawosławnej młodzieży z Ukrainy i Rosji, w miniony czwartek młodzi ludzie bawili się na dyskotece, piątek zaś spędzili w monasterze w Supraślu, gdzie działa też Akademia Supraska. Na sobotę planowany jest jeszcze kulig i ognisko, na niedzielę zaś - wspólna zabawa na białostockim lodowisku.
Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.