Metropolita Onufry członkiem Świętego Synodu

Metropolita czerniowiecki i bukowiński od 24 lutego jest administratorem kijowskiej katedry metropolitalnej. W składzie Świętego Synodu rosyjskiego prawosławia zastąpił chorego metropolitę kijowskiego Wołodymyra.

Przyjęty obecnie w skład stałych członków Świętego Synodu rosyjskiego prawosławia metropolita Onufry zaraz po wyborze na administratora kijowskiej katedry metropolitalnej zaapelował do władz rosyjskich, aby protestujących na Majdanie nie nazywać „faszystami i banderowcami”, co niestety pozostało bez echa. Jak mówią najbliżsi współpracownicy metropolity Onufrego, znane jest jego powiedzenie: „Zanim zaczniesz myśleć, decydować i działać, najpierw w swoim wnętrzu stań się chrześcijaninem”.

Święty Synod, obradujący dzień po aneksji przez Rosję Krymu, nie opowiedział się po żadnej ze stron konfliktu. W wydanym oświadczeniu członkowie Synodu stwierdzili, że misją Kościoła jest dążenie i doprowadzanie do pokoju i braterstwa w wierze wszystkich pochodzących z jednej chrzcielnicy świętej Rusi, niezależnie od zdarzeń zachodzących w stosunkach międzypaństwowych. Podkreślono, że Krym był zawsze częścią wielonarodowego Kościoła. Wezwano do modlitwy, aby na Ukrainie nie przelewano więcej krwi, a na Krymie zapanował pokój między Rosjanami, Ukraińcami i Tatarami oraz przedstawicielami innych narodowości.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.