Zbombardowano kolejny kościół w Aleppo

Ormiańsko-katolicki kościół Świętej Trójcy w Aleppo został trafiony pociskiem rakietowym podczas odprawianej tam Mszy.

Ładunek zniszczył kopułę świątyni i witraże. Na szczęście nikt z obecnych na liturgii wiernych nie został ranny. „Następnego dnia podczas Mszy było wielu więcej wiernych niż zwykle” – powiedział proboszcz parafii ks. Joseph Bazuzu. Przyznał jednak, że „po tylu latach przemocy strach stał się uczuciem przeżywanym na co dzień. Ludzie żyją w leku”.

Deszcz pocisków, który spadł na zamieszkałą głównie przez Ormian dzielnicę al-Maydan, gdzie znajduje się zaatakowany kościół, zniszczył liczne domy. Wiele z mieszkających tam rodzin opuściło miasto w obawie o swoje życie. „Przed rozpoczęciem konfliktu w Aleppo mieszkało ok. 250 rodzin ormiańsko-katolickich, ale na liturgię w języku ormiańskim przychodzili również Ormianie prawosławni, czyli w sumie 800 rodzin. Teraz co najmniej trzysta z nich musiało opuścić swoje domy, zwłaszcza ci, którzy mieszkali na terenach przygranicznych, zajętych przez wojska powstańców” – powiedział ks. Bazuzu.

Wojna w Syrii spowodowała już zniszczenie wielu świątyń. Od początku konfliktu całkowicie lub częściowo zostało zniszczonych 98 kościołów. Ich wyposażenie zostało rozgrabione. Niszczone są jednak nie tylko miejsca kultu należące do chrześcijan, którzy stanowią ok. 10 proc. populacji kraju. Zdewastowano już także 1900 meczetów, 1600 szkół i ok. 60 proc. syryjskich szpitali.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, SYRIA

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.