List chrześcijańskich ordynariuszy z okazji Świąt Wielkanocnych.
W tym roku wszystkie wspólnoty chrześcijańskie obchodzą święta Wielkanocne w tym samym dniu. Z tej okazji ordynariusze Ziemi Świętej przygotowali wspólny ekumeniczny list, w którym dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego.
Dzieląc się radosną nowiną zmartwychwstania Pańskiego, ordynariusze Ziemi Świętej podkreślają, że Chrystus zmartwychwstał w Jerozolimie i stąd posłał swych uczniów na cały świat. Strzeżenie miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa jest przywilejem, ale także powołaniem. Kościół w Ziemi Świętej jest bowiem wezwany do dzielenia się dobrą nowiną z całą ludzkością, w sposób szczególny z tymi, którzy żyją w ucisku, przemocy, okupacji i niesprawiedliwości. Hierarchowie zapewniają, o modlitwie lokalnego Kościoła, by moc Zmartwychwstałego przezwyciężyła ludzkie cierpienia.
Świadomi trudności, z jakimi boryka się współczesny świat i wszyscy wierni, ordynariusze stawiają za przykład uczniów Jezusa. W pierwszej chwili wydarzenia Wielkiego Piątku były dla uczniów Jezusa znakiem końca świata. Dla nas wierzących, zmartwychwstania Jezusa jest jednak ostatecznym znakiem mocy Boga. Z Bożą pomocą i łaską wszystko jest możliwe.
Przy tej okazji hierarchowie dziękują całemu światu, wspólnotom kościelnym i organizacjom charytatywnym za pomoc udzieloną ogromnej rzeszy uchodźców syryjskich szukających schronienia w Jordanii i Libanie. Na zakończenie listu wzywają wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do żarliwej modlitwy w intencji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a w sposób szczególny w Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym, że pokój, który nie gwarantuje zniesienia dyskryminacji między różnymi społecznościami, nie jest pokojem w ogóle. Prawdziwy pokój gwarantuje sprawiedliwość i zapewnia pragnienie pojednania. Pojednanie między Bogiem a ludzkością, i między ludźmi, rodzi się bowiem z Krzyża i znajduje swe pełne potwierdzenie w Zmartwychwstaniu.
Z kolei okazji żydowskiego święta Paschy, Konferencja Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, skierowała życzenia dla wspólnoty żydowskiej. W liście tym czytamy: „My, którzy przechodzimy z niewoli do wolności, z ciemności do światła, z grobu do krainy wolności, pamiętajmy o tych wszystkich, którzy nie są jeszcze wolni, zwłaszcza w naszym kraju. Zaangażujmy się więc wspólnie w walce o wolność dla wszystkich i o zdjęcie wszelkich łańcuchów niewoli”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.