Patriarchat moskiewski przeciw grekokatolikom

Prawosławny metropolita Hilarion Ałfiejew wypowiedział się ostro przeciw Kościołowi greckokatolickiemu.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego skrytykował samą ideę unii jako sposobu zjednoczenia chrześcijan Wschodu i Zachodu. Jego wypowiedź padła w kontekście trwającej w Ammanie (15-23 września) 13. sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego.

Zdaniem metropolity unia była zakamuflowanym sposobem przyjęcia przez prawosławie wszystkich dogmatów katolickich, a wcielanie jej w życie, zwłaszcza na terenach objętych Unią Brzeską, nie obywało się bez wsparcia władz świeckich. Podobnie było w latach 90. ubiegłego wieku na Zachodniej Ukrainie. Hilarion zarzucił Watykanowi, że usprawiedliwia się niemożnością wpłynięcia na postawę ukraińskich grekokatolików ze względu na autonomiczny status ich Kościoła. Zakwestionował ideę unii, która jego zdaniem nie sprawdziła się w kontekście jedności Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa. Zaproponował Watykanowi odłożenie w dialogu teologicznym według niego teoretycznych problemów, jak prymat papieża i kolegialność (sobornost’) podejmowania decyzji, a ponowne rozpatrzenie problemu Kościoła greckokatolickiego jako „ciągle krwawiącej rany”.

Podejrzewać należy, że to nagłe zainteresowanie patriarchatu moskiewskiego problematyką greckokatolicką wynika z pobudek politycznych. Kościół greckokatolicki otwarcie bowiem popiera zachodzące na Ukrainie przemiany i opowiada się za integralnością terytorialną tego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • pilz
  20.09.2014 10:23
  Jak to łatwo znaleźć winnego i samemu być sprawiedliwym....
 • Michael
  20.09.2014 13:23
  Jak sie nie sprawdzila, jak sie wlasnie sprawdzila? Istnieje, rozwija sie i ma sie dobrze. Przez unie przywrocony zostal pierwotny stan Kosciola: wschodni chrzescijanie pozostaja w jednosci z nastepca Piotra. Sam Rzym zarezerwowal sobie prawo jedynie do zstwierdzania (nie: wybierania) biskupow. To istnienie cerkwi schizmatyckich jest calkowicie absurdalne, i bp. Hilaron na pewno z tego zdaje sobie sprawe, dlatego probuje tak gwaltownie, i zarazem nietrafnie racjonalizowac wlasne odszczepienstwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.