41-letni Urmas Viilma został nowym arcybiskupem Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (EELK) – narodowego wyznania Estończyków.
Wyboru nowego zwierzchnika dokonało spośród czterech kandydatów 57 delegatów uczestniczących w posiedzeniu Rady Kościoła w Tallinie w dniach 25-26 listopada. Dotychczasowy arcybiskup – Andres Põder, piastujący to stanowisko od lutego 2006, skończył 22 listopada 65 lat i jako emeryt musiał ustąpić z urzędu. Nowy zwierzchnik urodził się 13 sierpnia 1973 w Tallinie. Studiował teologię w kościelnym Instytucie Teologicznym. 2 maja 1993 został ordynowany na diakona, a 15 września 1998 – na pastora swego Kościoła. W latach 1993-2004 pełnił posługę diakońską w kościele św. Jakuba w Pärnu w płd. Estonii, jednocześnie uczył religii w szkołach. W 2005 został członkiem Konsystorza EELK, a od 2010 jest kanclerzem tego gremium i duchownym stołecznej katedry. Swój nowy urząd obejmie 2 lutego 2015.
Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański istnieje pod tą nazwą od 1949, gdy 5 lat wcześniej z kraju uciekło (do Szwecji) kierownictwo dotychczasowego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Estonii z jego biskupem Johanem Kõppem na czele. W czasach okupacji sowieckiej (1940-41 i 1944-89), tak jak w całym ówczesnym ZSRR, większość organizacji chrześcijańskich przestała istnieć, władze skonfiskowały majątki kościelne, trwały masowe represje wobec ludzi wierzących i nie wolno było nauczać dzieci religii. EELK mógł zacząć normalnie działać dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych.
Obecnie liczebność jego członków ocenia się na ok. 200 tysięcy, co stanowi nieco ponad 20 proc. mieszkańców kraju. Estonia należy do najbardziej zateizowanych państw Europy. Ponadto EELK ma ok. 8 tys. wyznawców w ramach swej misji zagranicznej z siedzibą w Kanadzie.
Kościół należy do Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Wspólnoty Porvoo (skupiającej 13 Kościołów anglikańskich i luterańskich z naszego kontynentu). Pozostaje w pełnej interkomunii z Kościołem Anglii i innymi kościołami anglikańskimi w Europie.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.