Płacz za Ukrainę

Po Mszy św. otwierającej wystawę ikon, inspirowanych wydarzeniami sprzed roku, abp Hilarion odprawił w kościele dominikanów panichidę – prawosławne nabożeństwo o miłosierdzie Boże dla ofiar Wołynia, Majdanu i wojny w Donbasie.

- Najtrudniejsze w budowaniu arki jest to, że trzeba ją rozkładać na suchej ziemi. Kiedy wszyscy stukają się w czoło, pytając: po co  taka komiczna łódka na suchym lądzie, skoro tyle bieżących spraw do załatwienia? Ale właśnie wtedy trzeba zacząć budować arkę, zanim przyjdzie potop - mówił podczas Mszy św. o Boże miłosierdzie dla Ukrainy o. Michał Adamski OP, przeor klasztoru przy ul. Freta. We Mszy św. uczestniczyli także duchowni greckokatoliccy oraz prawosławni z Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego. Przybyli też liczni Ukraińcy mieszkający w Warszawie. Ewangelię odczytano po polsku i po ukraińsku. - Co jest tą arką dla nas wierzących, co może pomieścić całe ludzkie życie: to co piękne i to co trudne? Całą historię naszego życia, tak piękną i dramatyczną. W której znajdziemy schronienie, gdy fale zła przybiorą na sile? To miłosierdzie Boże jest arką. Czyli taka miłość, która pomaga kochać to, co jest przedmiotem wzgardy i nienawiści. Trzeba budować arkę, by schronić swoje życie w miłosiernych ramionach Ojca, gdy zło nie spowodowało spustoszenia w nas. Byśmy sami nie zaczęli karmić się nienawiścią. Św. Faustyna mówiła, że ludzkość zazna pokoju tylko u źródła Bożego miłosierdzia. Dlatego prośmy o pokój dla nas i dla Ukrainy - mówił przeor dominikańskiego klasztoru.

Płacz za Ukrainę   Tomasz Gołąb /Foto Gość Wystawę można oglądać do 1 marca w kościele św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie Oprawę dla Mszy św. stanowiły utwory „Missa de Misericordia” autorstwa Pawła Bębenka, w wykonaniu połączonego chóru środowisk dominikańskich. Po Mszy św. abp Hilarion odprawił prawosławne nabożeństwo, Panichidę, modlitwę za zmarłych Kościoła wschodniego. - Chcemy prosić Boga o braterstwo między narodami ukraińskim i polskim - mówił, otwierając w nawie kościoła wystawę  "Modlitwa za Ukrainę". 60 prac artystów z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy powstało podczas Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego Elios-Caritas zatytułowanego „Miłosierdzie w ikonie”, który odbył się w Kijowie w ostatniej dekadzie listopada ub.r. Ikonografowie pracowali w cerkwi i klasztorze Archanioła Michała, który był ważnym punktem w czasie trwania ubiegłorocznych protestów. Ikony zostały pokazane w wigilię pierwszej rocznicy rozpoczęcia szturmu na kijowski Majdan, który doprowadził do tragicznych wydarzeń „czarnego czwartku”. Wystawę będzie można oglądać do 1 marca. 22 lutego o godz. 18 Msza św. i modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na Ukrainie i pokoju odbędzie się również w cerkwi greckokatolickiej Zaśnięcia NMP przy ul. Miodowej 16. Ikony – efekt pracy ikonografów - zostaną ofiarowane do polskich i ukraińskich szpitali, które leczyły rannych z Majdanu i Doniecka – jako znak pamięci i wdzięczności

- Uczestnicy pleneru przez talent, modlitwę i pracę chcieli pokazać światu, że istnieje droga przekucia broni materialnej, zabijającej - na broń duchową, dającą życie – mówił Hubert Kampa, organizator z ramienia Fundacji „Elios – Milist” wystawy ikon w Polsce.

Następnie abp Hilarion w pobliskiej siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej wygłosił przemówienie, w którym poruszył problem wybaczenia za trudne wydarzenia w dziejach Polski i Ukrainy. 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama