Stolica Apostolska nie zapomina o Kościołach Syrii

Z tygodniową wizytą (13-18 marca) do Syrii udał się sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasiľ.

Towarzyszy mu o. Max Cappabianca OP, kierujący z ramienia tej dykasterii sekretariatem Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). „Podróż ma na celu wyrażenie w widoczny sposób stałej uwagi, z jaką Stolica Apostolska wciąż śledzi dramatyczną sytuację ludności i Kościoła w Syrii, oraz poparcia, jakie duszpasterzom i wiernym tego kraju zapewnia w imieniu Ojca Świętego Kongregacja dla Kościołów Wschodnich” – czytamy w  jej komunikacie.

Sekretarz tej dykasterii będzie uczestniczyć w zebraniu hierarchii katolickiej całej Syrii, spotka się z kierownictwem tamtejszej Caritas i weźmie też udział w spotkaniu młodzieży chrześcijańskiej, planowanym na jutro w Damaszku. Ponadto przewidziane jest odwiedzenie różnych struktur charytatywnych i duszpasterskich, jak też modlitwa na grobie holenderskiego jezuity Fransa Van Der Lugta, zamordowanego 7 kwietnia ub. r. w Homs.

W Syrii według statystyk dotyczących 2013 r. było jeszcze ponad 420 tys. katolików różnych obrządków, głównie melchickiego (ponad 230 tys.) i innych wschodnich (łacińskiego tylko 13 tys.). W ostatnich dwóch latach coraz bardziej jednak nasila się tam zapoczątkowany już wcześniej exodus chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»