- Tajemnicę tych świat ukazuje święta ikona Bożego Narodzenia, która przedstawia Matkę Boską, jako postać centralną, obok której w kamiennym żłobie leży Dzieciątko. Nowo narodzony Zbawiciel jest owinięty w pieluszki, które przypominają całun i leży w ciemnej grocie, która przypomina, że Chrystus narodził się, aby nas odkupić przez śmierć i zmartwychwstanie – wyjaśnia ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii.
Dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia wierni prawosławni podejmują ścisły post. - Jest to dzień wstrzemięźliwości od pokarmów i wszelkich przyjemności i powołany, aby skłonić nas do skupienia w oczekiwaniu na moment Bożego Narodzenia – wyjaśnia ks. Marcin. Wigilijne czuwanie w sandomierskiej parafii podsumowała wspólna wieczorna modlitwa „Wielka kompleta”, podczas której poświęcono pięć chlebów pszennych, pszenicę, wino i olej symbolizujące podstawę życia człowieka. Symbolizują one Boże błogosławieństwo dla pracy i życia człowieka. - Nabożeństwo świąteczne rozpoczyna się od wielikoho powieczerija ze śpiewem wersetów zawierających proroctwa o Jezusie Chrystusie "Z nami Bóg" oraz litiją – dodaje ks. Marcin.
Główne nabożeństwo podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia podkreśla poprzez teksty liturgiczne i samą liturgię tak zwane wielikije czasy z paramijami i Ewangelią mówiącą o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia zarówno w cerkwiach, jak i w domach ustawia się choinki. Zielone gałązki wskazują na fakt, że natura ludzka sama w sobie bezsilna i bezowocna tylko w Jezusie Chrystusie zdolna jest ożyć i przynieść duchowy plon. W cerkwiach nie ma żłóbka, jest za to wystawiana jest Ikona Narodzenia Chrystusa. Kontemplacja bożonarodzeniowej ikony, pomaga wiernym odczytać teologiczne przesłanie świąt Bożego Narodzenia. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy Bożego Narodzenia ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji. – Pierwszy dzień świąt poświęcony jest kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia, drugi poświęcony jest Przenajświętszej Bogurodzicy, trzeci zaś archidiakonowi Szczepanowi – wyjaśnia duchowny prawosławny.
U prawosławnych okres Bożego Narodzenia kończy się w drugim tygodniu po świętach Bożego Narodzenia – w święto Jordanu. Wtedy duchowni prawosławni święcą wodę w rzece czy jeziorze, w przeręblach wyrąbanych w lodzie w kształcie krzyża. Wierni zabierają poświęconą wodę do domów.
VideoDSwI
Parafia prawosławna
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.