Grekokatolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc

Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim.

Dziś wierni Kościołów wschodnich, w tym grekokatolicy i prawosławni, obchodzą Wielkanoc. Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim. Stąd rozbieżność między zachodnio- a wschodniochrześcijańską datą uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wynosi zwykle jeden lub 5 tygodni; a czasami obie daty się pokrywają.

Różnica wynika nie tylko z odmiennej rachuby czasu, ale też z kilku innych uwarunkowań, m.in. tego, że Święta Zmartwychwstania muszą przypadać po żydowskim święcie Paschy i po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ale po 19 marca. Dlatego rozbieżność między zachodnio- a wschodniochrześcijańską datą uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wynosi zwykle jeden lub 5 tygodni; a czasami obie daty się pokrywają.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną też w Kościele greckokatolickim Wielkim Dniem. O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną. Odbywa się to w czasie nabożeństwa całonocnego, które poprzedza procesja z Ewangelią i Płaszczenicą. Celebransi idący na czele procesji wiernych trzykrotnie okrążają świątynię, po czym zatrzymują się przed jej zamkniętymi drzwiami. Kapłan trzy razy stuka krzyżem do drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do środka.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch jednostkach terytorialnych: archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Natomiast Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest drugim co do wielkości wyznaniem w Polsce. W kraju, według różnych szacunków, mieszka od 500 tys. do 600 tys. prawosławnych, najwięcej na Podlasiu. pab / Warszawa

«« | « | 1 | » | »»