Od zboru ewangelickiego rozpoczęły się w Płocku tegoroczne spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Bp Libera zachęcał, aby ekumenizm w Płocku był konkretny, czynny i otwarty. - Trzeba nam przenieść do Polski, do Płocka Ekumeniczny Dzień Stworzenia. Przecież może on stać się wspaniałą okazją do dania świadectwa naszej wspólnej wierze w Boga jako Stwórcy, a także do przypomnienia o wspólnym zadaniu zachowania Bożego stworzenia. (...) Praktykujmy też, proszę, ekumenizm miłosierdzia. Dzisiaj powinien on oznaczać wspólną troskę o poprawę warunków życia w krajach, które masowo opuszczają uchodźcy. W tym kontekście nie może nie cieszyć akcja "Rodzina Rodzinie", polegająca na objęciu wsparciem przez polskie rodziny - rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Akcja ta pozwala na wydobycie tamtych bolesnych ludzkich historii z anonimowego, statystycznego zjawiska pod hasłem "uchodźcy" czy "ofiary bombardowań w Aleppo". Taką już nie anonimową, spersonalizowaną pomoc mogą nieść zresztą nie tylko rodziny. W Płocku niosą ją nawet ci, którzy rodziny nigdy nie założą: katoliccy biskupi, profesorowie seminarium, klerycy. Objęliśmy w ten sposób tylko tu, w grodzie Krzywoustego, wsparciem wiele rodzin syryjskich. Ale dlaczego nie miałoby to być dzieło ekumeniczne?
- Artykuły 10 i 11 "Karty ekumenicznej" zalecają wzmocnienie i poszerzenie dialogu z przedstawicielami judaizmu oraz zachęcają do organizowania spotkań między chrześcijanami i muzułmanami. Chodzi głównie o lepsze poznanie się, zrozumienie między reprezentantami religii monoteistycznych, wierzącymi w jednego Boga. Inicjatywa ta, znana już na zachodzie, może nazywać się: "Czy wiesz, kim jestem?" i zachęcić wyznawców tych trzech religii do wzajemnego poznawania się na poziomie lokalnym. Jak to więc dobrze, że tegoroczny Tydzień Ekumeniczny jest jakby "obramowany" - z jednej strony Dniem Judaizmu, a z drugiej – Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Czemu jednak tego rodzaju inicjatywy nie miałyby być jeszcze bardziej naszymi wspólnymi, ekumenicznymi inicjatywami? - mówił bp Libera.
Na pamiątkę spotkania, bp Libera podarował ks. Szymonowi Czemborowi, proboszczowi Parafii Ewangelickiej w Płocku medal, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Z kolei pastor płockiej wspólnoty ewangelickiej podarował przedstawicielom wszystkich Kościołów zbiór postylli, czyli kazań swego ojca, ks. Henryka Czebora - niegdyś wykładowcy historii Kościoła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.