Od zboru ewangelickiego rozpoczęły się w Płocku tegoroczne spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Świątynię Ewangelicko-Augsburską po raz pierwszy nawiedził biskup płocki Piotr Libera. I to właśnie od tego miejsca, gdzie modlą się płoccy ewangelicy, rozpoczęła się tegoroczna "pielgrzymka ekumeniczna przez miasto". Przed ołtarzem ustawiono cztery świece symbolizujące dzieła charytatywne poszczególnych Kościołów obecnych w Płocku: - Łączą nas wieki wspólnej historii: z prawosławnymi -1000 lat wspólnej historii, a z katolikami – 1500 lat. Łączą nas również dzieła miłosierdzia, które na co dzień i po cichu przecież spełniamy. Cztery świece wigilijne, które palą się podczas naszego nabożeństwa przed ołtarzem, symbolizują wspólne dzieła: troskę o potrzebujących i o tych, którzy mają różnego rodzaju problemy – mówił pastor Szymon Czembor.
- Nawiedzamy podczas tygodnia ekumenicznego jak podczas kolędy: świątynię ewangelicką, mariawicką Świątynię Miłosierdzia i Miłości, kościół świętojański, katedrę płocką, sanktuarium Bożego Miłosierdzia, cerkiew prawosławną i seminarium. I jest wtedy modlitwa, rozmowa, rodzinna atmosfera. Jakże nie cieszyć się z tego! - mówił w kazaniu bp Piotr Libera.
Przypomniał, że tegoroczna inauguracja tygodnia ekumenicznego w Płocku jest nawiązaniem do 500.rocznicy Reformacji. - Z jednej strony chcemy więc w tym roku celebrować miłość i łaskę Bożą, owo "usprawiedliwienie ludzkości jedynie przez łaskę", które było i pozostaje główną troską Kościołów wyrosłych z dzieła Marcina Lutra. Z drugiej - podkreślamy ból spowodowany głębokimi podziałami, które dotknęły w XVI wieku Kościół zachodni. Chcemy to czynić, otwarcie ukazując i nazywając rany, a przede wszystkim dając sobie nawzajem sposobność do kolejnych kroków w stronę pojednania. (...) "Miłość Chrystusa przynagla nas" – Caritas Christi urget nos. To Jego miłość, Jego łaska jest pierwsza... Pierwsza od naszych uczynków, pierwsza od ludzkich wzorców świętości, pierwsza od tradycji. O tym właśnie przypominają wielkiej rodzinie chrześcijańskiej ewangelicy - zauważył ks. biskup.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.