W latach 2006-2009 liczba prawosławnych w Rosji zwiększyła się z 70 do 75 proc. Osiągnęła w ten sposób najwyższy pułap zanotowany od czasu rozpoczęcia prowadzenia tego typu statystyk – poinformował Ogólnorosyjski Instytut Badania Opinii Publicznej.
Islam wyznaje 5 proc. respondentów (wcześniej było to 7 proc.), zaś katolicyzm, protestantyzm, judaizm i buddyzm – po mniej niż 1 proc. Jednocześnie o połowę zmniejszyła się liczba ateistów, spadając w latach 2006-2009 z 16 do 8 proc.
Zdecydowana większość Rosjan uważających się za prawosławnych jest ochrzczona (84 proc.). Ale chrzest przyjęła również ponad jedna trzecia (39 proc.) osób deklarujących się jako ateiści.
Równa jest liczba tych, którzy czytają Biblię i tych, którzy jej nie czytają (po 49 proc.). Znajomość Pisma Świętego jest największa u ludzi starszych (60 proc.), po wyższych studiach (57 proc.) i wyznających prawosławie (54 proc.).
Dwie trzecie Rosjan uważa się za praktykujących (66 proc.). Jednak 27 proc. robi to tylko w święta, a 28 proc. okazjonalnie. Coraz mniej obywateli Rosji nie spełnia tradycyjnych rytuałów religijnych: jest ich 32 proc. wobec 37 proc. w 2006 r.
Co czwarty respondent uważa, że obecnie Rosjanie nawracają się na religię. Co piąty jest zdania, że jedynie przestali ukrywać swoje przekonania religijne, a dla 16 proc. jest to tylko modny trend. 17 proc. ankietowanych twierdzi, że nie zauważyło żadnej zmiany w religijności rodaków.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 stycznia br. na 1600-osobowej próbie w 42 regionach, terytoriach i republikach Federacji Rosyjskiej.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.