Rosja: Wzrosła liczba prawosławnych

W latach 2006-2009 liczba prawosławnych w Rosji zwiększyła się z 70 do 75 proc. Osiągnęła w ten sposób najwyższy pułap zanotowany od czasu rozpoczęcia prowadzenia tego typu statystyk – poinformował Ogólnorosyjski Instytut Badania Opinii Publicznej.

Islam wyznaje 5 proc. respondentów (wcześniej było to 7 proc.), zaś katolicyzm, protestantyzm, judaizm i buddyzm – po mniej niż 1 proc. Jednocześnie o połowę zmniejszyła się liczba ateistów, spadając w latach 2006-2009 z 16 do 8 proc.

Zdecydowana większość Rosjan uważających się za prawosławnych jest ochrzczona (84 proc.). Ale chrzest przyjęła również ponad jedna trzecia (39 proc.) osób deklarujących się jako ateiści.

Równa jest liczba tych, którzy czytają Biblię i tych, którzy jej nie czytają (po 49 proc.). Znajomość Pisma Świętego jest największa u ludzi starszych (60 proc.), po wyższych studiach (57 proc.) i wyznających prawosławie (54 proc.).

Dwie trzecie Rosjan uważa się za praktykujących (66 proc.). Jednak 27 proc. robi to tylko w święta, a 28 proc. okazjonalnie. Coraz mniej obywateli Rosji nie spełnia tradycyjnych rytuałów religijnych: jest ich 32 proc. wobec 37 proc. w 2006 r.

Co czwarty respondent uważa, że obecnie Rosjanie nawracają się na religię. Co piąty jest zdania, że jedynie przestali ukrywać swoje przekonania religijne, a dla 16 proc. jest to tylko modny trend. 17 proc. ankietowanych twierdzi, że nie zauważyło żadnej zmiany w religijności rodaków.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 stycznia br. na 1600-osobowej próbie w 42 regionach, terytoriach i republikach Federacji Rosyjskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.