Jerozolima: Zstąpienie Świętego Ognia

Dziesiątki tysięcy prawosławnych wiernych z pochodniami i świecami wzięło udział w Jerozolimie w organizowanej w Wielką Sobotę ceremonii zstąpienia Świętego Ognia.

Izraelscy policjanci, wspierani przez żołnierzy, ustawili w wąskich uliczkach niezliczone barierki, które mają ułatwić kierowanie tłumem wiernych.

Święty ogień symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. Pojawia się na Grobie Pańskim w sobotę, w wigilię prawosławnej Wielkanocy, która w tym roku wypada w tym samym czasie, co w zachodnich Kościołach chrześcijańskich.

Patriarcha greckiego Kościoła prawosławnego Teofil III rozpoczyna modlitwy w bazylice Grobu Świętego w całkowitych ciemnościach. Z kaplicy Grobu wychodzi niosąc światło. Przekazuje ogień wiernym, którzy odpalając świecę od świecy, przekazują go dalej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.