Luteranie posadzili drzewa pamięci

Cztery buki o imionach upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej: Lecha i Marii Kaczyńskich, a także księdza Adama Pilcha i księdza Romana Indrzejczyka, zasadzili w niedzielę luteranie po specjalnym nabożeństwie w Szczyrku (Beskidy).

Podczas nabożeństwa w szczyrkowskiej świątyni luterańskiej, które odprawił ksiądz Jan Byrt, drzewa stały tuż przy ołtarzu. Obok czterech upamiętniających parę prezydencką, a także kapelana prezydenta i luterańskiego księdza, stały 92 inne drzewka. Każde przypominało o jednej ofierze katastrofy. Zabrali je uczestnicy nabożeństwa, by zasadzić w swoich ogrodach.

"W ten symboliczny, pełny nadziei sposób, uczciliśmy dzisiaj ofiary katastrofy. Drzewa mają zadanie do wykonania. Życie na ziemi! A przypominać nam będą te osoby z katastrofy" - powiedział ksiądz Byrt.

Duchowny dodał, że przy czterech drzewach, które posadzone zostały obok kościoła, stanęło jeszcze piąte. Otrzymało imię "Marcin Luter". Ksiądz posadził je między bukami ks. Adama Pilcha i księdza Romana Indrzejczyka. Upamiętnia ono przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji.

Luterański duchowny dodał, że podczas nabożeństwa komunia święta udzielona została z naczyń, które w 2008 roku ofiarował prezydent Lech Kaczyński, a przywiózł jego kapelan, ksiądz Indrzejczyk.

Ksiądz Byrt słynie z niekonwencjonalnych pomysłów. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Duchowny podczas nabożeństw używa także kielicha - repliki legendarnego świętego Graala. Rozdawał biblie oraz zainicjował akcję przekazywania używanych nart uboższym. Niedawno wzniósł ołtarz na jednym z beskidzkich szczytów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.