Ukraina: sporo parafii przechodzi do Prawosławnego Kościoła Ukrainy

Obecnie przeszło doń już 325 parafii dotąd należących do Patriarchatu Moskiewskiego.

Dotychczas, w ciągu nieco ponad miesiąca istnienia samodzielnego istnienia Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) przeszło do niego 325 parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; obecnie - według nowego ustawodawstwa ukraińskiego - Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie) – oświadczył religioznawca Dmytro Horiewoj. Jego zdaniem jest to więcej niż mają parafii trzy autokefaliczne lokalne Kościoły prawosławne: Polski, Ziem Czeskich i Słowacji oraz Patriarchat Jerozolimski razem wzięte.

W komentarzu dla ukraińskiego programu telewizyjnego "Priamyj" religioznawca wyraził przekonanie, że dynamika przechodzenia parafii do PKU wzrasta, uwzględniając przy tym konserwatyzm środowiska prawosławnego. "To normalne, że jesteśmy dopiero na początku drogi, a trzeba pamiętać, że ogólnie biorąc prawosławni są powolni i konserwatywni w działaniach, toteż ta dynamika, którą widzimy, jest bardzo wysoka jak na to środowisko" - podkreślił naukowiec.

Zwrócił uwagę, że obecna liczba przystąpień do PKU jest czterokrotnie wyższa niż w ostatnich 5 latach, gdy parafie "promoskiewskie" przechodziły do niekanonicznych struktur Patriarchatu Kijowskiego i = w dużo mniejszym stopniu - do Kościoła "autokefalicznego".

Według Horiewoja 3 Kościoły autokefaliczne: Polski, Ziem Czeskich i Słowackich oraz Jerozolimski mają łącznie 320-340 parafii, tymczasem w ciągu zaledwie miesiąca do nowego Kościoła prawosławnego na Ukrainie przeszło już 325 wspólnot. "Jest to dość wysoki wskaźnik, jeśli porównać go z tymi trzema wielkimi podmiotami kościelnymi" – zauważył ukraiński religioznawca.

Prawosławny Kościół Ukrainy powstał formalnie na soborze zjednoczeniowym w Kijowie 15 grudnia 2018 z połączenia wspomnianych dwóch Kościołów niekanonicznych i kilku biskupów "promoskiewskich", autokefalię otrzymał oficjalnie 6 stycznia br. w Konstantynopolu a intronizacja jego zwierzchnika, metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Epifaniusza odbyła się 3 lutego w historycznej Sofii Kijowskiej (soborze Mądrości Bożej).

«« | « | 1 | » | »»
  • Gość
    21.02.2019 00:02
    Cóż, oby się to wybicie na niepodległość nie skończyło jak reformacja w Europie zachodniej. Kościół moskiewski przede wszystkim stracił olbrzymie dochody z Ukrainy i swoją pozycję "3. Rzymu". Gdy Kościół katolicki utracił po reformacji dochody z połowy Europy (ze Skandynawii, Anglii, połowy Niemiec przestało spływać świętopietrze), skończyło się to wojną 30-letnią, która zaorała pół Europy na pół wieku....
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.