Maronici „dochowali wierności swemu, wyróżniającemu ich dziedzictwu chrześcijańskiemu, mimo wielu prześladowań” - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania w katedrze maronickiej w Nikozji. - Wytrwali oni w wierze swych ojców, w wierze, która teraz została przekazana wam, współczesnym Cypryjczykom maronickim. Wzywam was, abyście strzegli tego wielkiego dziedzictwa, tego cennego daru – apelował.
Po zakończeniu uroczystości Papież wrócił do nuncjatury na obiad wraz z członkami rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Stamtąd po południu udał się do maronickiej katedry Matki Bożej Łaskawej w Nikozji. Jest to stosunkowo nowa świątynia, konsekrowana w 1960 r. „Odbyłeś podróż apostolską do apostolskiego kraju” – powiedział na powitanie zwierzchnik katolickiej wspólnoty obrządku maronickiego. Abp Youssef Soueif wyjaśnił przebieg liturgii, w trakcie której została odmówiona jedna z najstarszych modlitw maronickich. Świadczy ona o jedności Kościoła, ponieważ wspomina się w niej zarówno o rzymskim papieżu, jak i patriarsze Antiochii oraz zwierzchniku miejscowej wspólnoty. Abp Soueif zaznaczył również, że nowym zadaniem społeczności maronickiej na Cyprze jest udzielanie gościny współwyznawcom, którzy przybywają tu z Libanu oraz innych krajów Bliskiego Wschodu.
Do trudnych doświadczeń dziejowych cypryjskich maronitów nawiązał również Benedykt XVI. Przybywali oni bowiem na tę wyspę już od VIII w., zazwyczaj jako uciekinierzy, szukający schronienia przed prześladowaniami. Opanowanie Cypru przez Turków w XVI w. rozpoczęło się od rzezi 30 tys. maronitów i pociągnęło za sobą nieprzerwane prześladowania. Kiedy pod koniec XIX w. wyspa znalazła się pod panowaniem brytyjskim, wspólnota maronicka liczyła już zaledwie 1300 wiernych. Kolejnym ciosem dla tej katolickiej mniejszości była inwazja turecka na północną część Cypru w 1974 r. Istniejące tam maronickie wioski zostały wysiedlone, a ich dziedzictwo kulturowe zrujnowane.
„Odwiedzając tę katedrę, odbywam też duchową pielgrzymkę do wszystkich maronickich kościołów na wyspie – powiedział Benedykt XVI. – Bądźcie pewni, że z ojcowską troską jestem blisko wszystkich wiernych należących do tej pradawnej wspólnoty. Maronici przybywali na te wybrzeża w różnych stuleciach i byli ciężko doświadczani za dochowanie wierności swemu szczególnemu dziedzictwu chrześcijańskiemu. I choć ich wiara została wypróbowana niczym złoto w ogniu, pozostali wierni wierze ojców. Ta wiara została teraz przekazana wam, współcześni maronici na Cyprze. Wzywam was, byście strzegli tego wielkiego dziedzictwa, tego bezcennego daru” – dodał Ojciec Święty.
Całość papieskiego przemówienia na kolejnej stronie
W maronickiej katedrze w Nikozji Benedykt XVI spotkał się również z organizatorami podróży apostolskiej. Byli wśród nich zarówno przedstawiciele rządu, jak i organizacji kościelnych.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.