Sakra mariawickiego biskupa

W niedzielę 20 czerwca w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, centrum Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, sakrę biskupią przyjmie ks. Piotr M. Bernard Kubicki. W sierpniu 2009 r. został on wybrany przez Kapitułę Generalną Kościoła biskupem podlasko-lubelskim.

Sakramentu święceń biskupich udzieli mu biskup naczelny Kościoła, bp Michał M. Ludwik Jabłoński w asyście dwóch innych biskupów mariawickich: Włodzimierza M. Zdzisława Jaworskiego i bp. Romana M. Antoniego Nowaka.

62-letni ks. Kubicki jest od 1985 r. proboszczem swojej rodzinnej parafii w Lipce koło Łodzi. Po ukończeniu prawa i administracji na Uniwersytecie Łódzkim, wstąpił do mariawickiego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Ukończył też studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na kapłana został wyświęcony 9 grudnia 1984 r. przez biskupa naczelnego Tymoteusza M. Stanisława Kowalskiego.

Jest członkiem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów od trzech kadencji, przez jedną kadencję był członkiem zarządu Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Reprezentuje Kościół Mariawitów w Komitecie Krajowym Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Oprócz funkcji proboszcza w Lipce prowadzi lekcje religii w szkole podstawowej w Niesułkowie, w gimnazjum w Bratoszewicach oraz w punkcie katechetycznym przy parafii w Lipce. W środowisku mariawickim znany jest jako duszpasterz młodzieży. Publikuje artykuły w periodyku „Mariawita” oraz wygłasza niedzielne pogadanki religijne w Radiu Łódź.

Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy obecnie ok. 25 tys. wyznawców w Polsce i 5 tys. wyznawców w Paryżu. Duchowieństwo składa się z 5 biskupów i 25 kapłanów. Podzielony jest na 3 diecezje (lubelsko-podlaska, śląsko-łódzka, warszawsko-płocka) i prowincję francuską. Władzami Kościoła Starokatolickiego Mariawitów są: Synod, Kapituła Generalna, Rada Kościoła, Biskup Naczelny, Biskup Diecezjalny, Zgromadzenie Parafialne, Rada Parafialna, Proboszcz. Biskup Naczelny jest przewodniczącym Rady Kościoła i reprezentuje Kościół na zewnątrz. Urząd Biskupa Naczelnego od 2007 r. sprawuje bp Michał M. Ludwik Jabłoński. Kościół kształci kadry duchownych w Seminarium Duchownym w Płocku i na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama