Uroczystość Piotra i Pawła w Turcji

Św. Piotr zanim przeniósł się do Rzymu, był biskupem chrześcijańskiej wspólnoty w leżącej dziś w Turcji Antiochii.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu wikariusz apostolski Anatolii bp. Paolo Bizzeti głównym miejscem obchodów dzisiejszej uroczystości jest tam tzw. Grota Piotra, czyli starożytny kościół skalny na górze Silpius, ponownie otwarty dla wiernych w 2015 r., po trwającej wiele lat konserwacji.

Uroczystości trwają od kilku dni. Najpierw miały miejsce nieszpory w Cerkwii prawosławnej, następnego dnia celebrowano Mszę w Kościele katolickim. Dzisiejsze obchody mają charakter publiczny: ekumeniczny i świecki. Uczestniczą w nich również władze lokalne Antiochii. Udział zapowiedział także nuncjusz apostolski, włodarze miasta, patriarcha prawosławny.
Bizzeti – świadectwo jedności w różnorodności.

"Wartość upamiętnienia postaci Piotra i Pawła wyraża się w tym, że byli dwoma osobami bardzo różnymi. Jako uczniowie Jezusa przebyli inną drogę. Mieli także odmienny sposób podejścia do sprawowanej posługi, a jednak pozostawali zawsze zjednoczeni, również pośród różnic i kontrowersji. Pozostawali zawsze w pełnej jedności – podkreślił bp Bizzeti. I lud chrześcijański, z właściwym sobie wyczuciem, zawsze postrzegał ich jako towarzyszących sobie nierozerwalnie. I to jest mocne świadectwo jedności w różnorodności".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.