Już za kilka dni, od 18 do 23 lipca, pod patronatem ONZ-owskiej organizacji UNAIDS obradować będzie w Wiedniu 18. międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce AIDS. Zainteresowanie konferencją jest ogromne: weźmie w niej udział 30 tys. uczestników, a wydarzenie obsługiwać będzie 3 tys. dziennikarzy z całego świata.
Mimo iż Kościoły, świadczące 1/4 pomocy w dziedzinie AIDS, nie biorą bezpośredniego udziału w wiedeńskiej konferencji, to jednak są nią bardzo zainteresowane. Dlatego w dniach poprzedzających kongres organizują szereg spotkań i konferencji. 17 lipca rozpocznie się międzynarodowa konferencja wspólnot religijnych pod hasłem: „Prawa tu i teraz. Co z tym wspólnego ma wiara?“, z udziałem ekspertów i zaangażowanych działaczy z wielu krajów i religii. Organizatorem tej konferencji jest Ecumenical Advocacy Alliance, który ma swoją siedzibę w centrum ekumenicznym w Genewie.
W przededniu międzynarodowej konferencji Caritas zwróciła uwagę na brak odpowiedniej terapii dla dzieci, a także testów na HIV dla nich. Nie ma ani leków, ani badań - ubolewał w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” szef pomocy dla zagranicy w austriackiej Caritas, Christoph Petrik-Schweifer. Podkreślił, że organizacje Caritas poprzez kampanię „HAART for Children” pragną przyspieszyć badania i terapię dzieci zagrożonych HIV. Nie ma bowiem odpowiednich leków dla dzieci z HIV, prowadzi się za mało badań i w związku z tym nie bardzo wiadomo, jakie należy stosować dawki i jaki skład, nie ma też testów na HIV dla noworodków.
- HAART to angielska gra słów - wyjaśnił ekspert Caritas Internationalis ds. AIDS, ks. Robert Vitillo. Z jednej strony oznacza farmakologiczne leczenie nosicieli HIV (Highly Active Anti-Retroviral Treatment - wysoko aktywna terapia antyretrowirusowa), z drugiej odnosi się do angielskiego słowa oznaczającego serce. Ks. Vitillo poinformował, że Caritas Internationalis rozpoczęła przed rokiem kampanię “HAART for Children”, pragnąc poprzez nią spowodować, aby koncerny farmaceutyczne, rządy i cała rodzina ludzka okazali serce dzieciom - nosicieliom HIV.
Szacuje się, że około 1/4 pomocy AIDS – opieki nad chorymi i nosicielami, zaopatrzenia i wsparcia – świadczy Kościół katolicki i jego instytucje, w tym przede wszystkim Caritas. Międzynarodowa sieć Caritas wspiera programy walki z AIDS w 113 krajach świata. Programy mają na celu osiągnięcie globalnego celu, jakom jest powszechny dostęp do zapobiegania i leczenia oraz opieki nad chorymi z AIDS.
W czasie trwania międzynarodowej konferencji AIDS czynna będzie tzw. „globalna wioska”. 19 lipca w pawilonie młodzieżowym dyrektor austriackiej Caritas Franz Küberl przekaże przedstawicielowi ministerstwa spraw zagranicznych 20 tys. podpisów wspierających akcję „HAART for Children”. W tym samym dniu przedstawiciele rosyjskiej Caritas zaprezentują w „globalnej wiosce” swój program „Good Practice”, odnoszący się do pracy z dziećmi nosicielami HIV, które zostały porzucone po urodzeniu przez rodziców – żyjących z AIDS narkomanów.
Główny temat 18. międzynarodowej konferencji AIDS w Wiedniu brzmi: „Powszechny dostęp“ i nawiązuje do obietnicy krajów G-8, złożonej na szczycie w 2005 r., że najbogatsze kraje świata do 2010 r. udostępnią dostęp do terapii wszystkim ludziom, którzy będą potrzebowali. Do chwili obecnej na taką pomoc może liczyć tylko 1/3 nosicieli. Dlatego uczestnicy konferencji wspólnot religijnych zastanowią się, w jaki sposób różne religie mogą się angażować w pomoc nosicielom wirusa HIV tak, aby wszyscy mieli równe prawa w dostępie do prewencji, leczenia oraz wsparcia.
Wśród referentów konferencji międzyreligijnej są m.in. ks. Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, Nyaradazayi Gumbonzvanda, sekretarz generalna Young Women Christian Association (YWCA), Hanny El Banna, dyrektor "Humanitarian Forum", największej na świecie muzułmańskiej organizacji pomocy oraz Prudence Mabele, szefowa WIDE ("Women in Development Europe"), międzynarodowej sieci kobiet - nosicielek HIV. Swój udział zapowiedział też Michel Sidibe, dyrektor UNAIDS.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."