70 krajów było reprezentowanych na wzgórzu w Taizé. Był to ostatni tydzień tego lata, w którym młodzi tak licznie zgromadzili się na wspólnej modlitwie, ale tygodniowe międzynarodowe spotkania u boku wspólnoty z Taizé trwają nadal.
Najwięcej przybyło tam Niemców, Portugalczyków, Włochów i Polaków. Przez cały ubiegły tydzień rozbrzmiewały jeszcze w naszym kościele śpiewy w języku polskim: Wysławiajcie Pana, Alleluja! Śpiewaj Panu ziemio cała!” I „Bóg jest miłością, miejcie odwagę żyć dla miłości!”. Z takim przesłaniem 4 tys. młodych w niedzielę – po Eucharystii koncelebrowanej przez 40 kapłanów – rozjeżdżało się we wszystkie strony Europy. Dzięki liniowym autokarom, które docierają z różnych miast naszego kraju Polacy będą tu przyjeżdżać jeszcze przez całą jesień.
Obecnie gościmy tysiąc osób, a wśród nich grupę szczególną. Krajowa Służba Ewangelizacji Młodzieży przy Konferencji Biskupów Francuskich zorganizowała w Taizé spotkanie dla delegatów diecezji francuskich, którzy kierują przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Przyjechało 300 osób z 67 diecezji francuskich, w tym 75 księży. Spotkanie prowadzi bp Benoit Rivière, odpowiedzialny w episkopacie francuskim za duszpasterstwo młodzieży. Jest on ordynariuszem diecezji Autun, na terenie której leży Taizé. Jest też bp Alain Planet, ordynariusz diecezji Carcassone. Spotkanie rozpoczęło się 30 sierpnia rano wspólną Mszą i udziałem w porannej modlitwie Wspólnoty. Uczestników powitał br. Alois, przeor Wspólnoty, a konferencję wygłosił o. Timothy Radcliffe OP, były przełożony generalny. 31 sierpnia kolejne spotkania, a 1 września wszyscy w pieszej pielgrzymce udadzą się do Cluny, odległego od Taizé o 9 km. W miejscowym kościele, który należał do słynnego opactwa benedyktyńskiego, biskupi odprawią Eucharystię. W ten sposób francuscy organizatorzy Światowego Dnia Młodzieży chcą się duchowo przygotować do podjęcia zadań czekających ich w ostatnim roku przygotowań. Spodziewają się, że 50 tys. młodych Francuzów weźmie udział w madryckim spotkaniu.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.