„Nie odmawiaj sprawiedliwości ubogim” (por. Wj 23, 6). Taki tytuł nosi tekst przekazany wczoraj w Brukseli instytucjom i państwom członkowskim Unii Europejskiej przez Kościoły i organizacje chrześcijańskie naszego kontynentu.
Wspólny ekumeniczny dokument wręczono podczas konferencji o walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Odbyła się ona z inicjatywy Kościołów chrześcijańskich w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego pod patronatem jego przewodniczącego, Jerzego Buzka. Przygotowały ją organizacje charytatywne Caritas Europa i jej protestancki odpowiednik Eurodiakonia, katolicka Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Komisja „Kościół i Społeczeństwo” Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), zrzeszającej chrześcijan innych wyznań.
Przedstawiciele Kościołów zwrócili uwagę, że choć przed 10 laty w Unii Europejskiej zobowiązano się znacznie zredukować ubóstwo, 17 proc. jej obywateli, czyli 84 mln ludzi, nadal jest nim zagrożonych. Zaapelowano zatem do instytucji i państw Europy o wzmożenie wysiłków, by zmienić ten stan. Wiele nowych dróg pomocy ubogim z równoczesnym uszanowaniem ich godności wskazać mogą doświadczenia wolontariatu chrześcijan z różnych diecezji, parafii czy misji. Wczorajszą ekumeniczną konferencję o walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzedziła wystawa w Parlamencie Europejskim w Brukseli, poświęcona działalności charytatywnej chrześcijańskich organizacji. Otwarta 28 września, trwa ona do dzisiaj.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.