O jedność i pokój modlili się przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich podczas IX Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Nabożeństwu w miejscowej katedrze przewodniczyli: metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki i zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, biskup Marek Kamiński. Obaj duchowni wygłosili kazania.
„Modlitwa ekumeniczna jest elementem budowania pokoju, jest sercem usiłowań zmierzających do budowania pokoju w porządku, sprawiedliwości i wolności” – powiedział abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że pokój jest darem Boga, a nie ludzkim.
„Pokój Jezusa nie jest ułomny, skończony i przemijający. Człowiek nie zazna pokoju na ziemi bez pokoju, który przynosi Bóg” – przekonywał metropolita poznański. Według wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski, „modlitwa ekumeniczna jest elementem budowania pokoju, uznaniem daru Boga”.
Abp Gądecki przekonywał, że człowiek zapomina o tym, że świat jest dziełem Boga, a nie jego własnym. W ten sposób stworzenie odsuwa się od swego Stwórcy, co – zdaniem metropolity poznańskiego – prowadzi do „schizofrenii duchowej”. „Powinniśmy dostosowywać nasze wybory do dostrzegalnych praw wpisanych przez Stwórcę w Jego dzieła” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zauważył, że pokój serca jest pokojem wewnętrznym i dzięki niemu możemy patrzeć na świat z nadzieją mimo różnych konfliktów, które nim targają. „Kiedy Chrystus mieszka w człowieku, rodzą się w jego duszy owoce Bożej obecności: radość, pokój, łagodność, uprzejmość, wierność, dobroć” – stwierdził abp Gądecki.
Bp Kamiński w kazaniu nawiązał do czytania z Księgi Liczb. Zauważył, że „tak jak Mojżesz umieścił węża na drzewcu, bo lud Boży przebywając na pustyni, grzeszył, tak w Nowym Testamencie czytamy, że Jezus Chrystus został podwyższony na krzyżu”.
„Pismo Święte poucza, że Pan Jezus stał się grzechem za nas. Patrząc na Syna Człowieczego podwyższonego na krzyżu, widzimy podniesiony grzech, cierpienie, smutek, rozpacz, którymi został obarczony za nas Jezus Chrystus” – zauważył bp Kamiński.
Zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego przekonywał, że w tym obrazie widoczna jest nadzieja. „Lud Boży patrząc na węża doznawał ratunku, tak my dzisiaj patrząc na Jezusa Chrystusa na krzyżu, widzimy duchowo nasz grzech, którym został obarczony Boży Syn” – stwierdził bp Kamiński.
Nabożeństwo Słowa było głównym punktem obchodów IX Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Jego organizatorem jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. Należą do niej: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."