Koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib, abp Antonios Naguib, zdecydowanie odparł zarzuty terrorystów Al-Kaidy skierowane pod adresem siostrzanego prawosławnego Kościoła koptyjskiego w Egipcie. „Zarzut, jakoby w egipskich klasztorach miały być więzione islamskie kobiety, jest całkowicie bezpodstawny” - oświadczył kardynał-nominat na łamach dziennika biskupów włoskich „Avvenire”.
„Kościoły i klasztory zarówno prawosławne jak i katolickie w Egipcie są otwarte i każdy może się przekonać, że nie ma w nich ani więźniów ani też arsenałów broni” - stwierdził patriarcha Naguib. Koptyjski hierarcha odpowiedział w ten sposób na informacje dotyczące motywów wzięcia zakładników w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego w Bagdadzie 31 października. Zabitych zostało 58 osób, w większości chrześcijan obecnych wtedy na Mszy św. Według relacji mediów wzięcie zakładników w Bagdadzie miało stanowić odwet za rzekome porwanie dwóch muzułmańskich konwertytek w Egipcie.
Związana z Al-Kaidą grupa Islamskie Państwo Irackie (ISI) domaga się uwolnienia Camelii Shehatas i Wafy Constantines, żon księży koptyjskich, które rzekomo przeszły na islam i są przetrzymywane w jednym z koptyjskich klasztorów. Tę wersję odrzucają nie tylko koptowie, ale także wszystkie muzułmańskie autorytety religijne Egiptu.
Patriarcha Aleksandrii podkreślił, że uświadamianie społeczeństwa jest ważnym krokiem przeciwko starym i obalonym już nie raz oskarżeniom Al-Kaidy wobec chrześcijan. „Ludzie w Iraku muszą sobie uświadomić, że pod pozorną religijnością kryją się interesy polityczne” - stwierdził patriarcha. Jednocześnie wyraził zadowolenie, że zamach potępiły też autorytety islamskie i podkreślił, że dialog między chrześcijanami i muzułmanami musi być kontynuowany.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.