Koptyjski biskup: wspieramy Mubaraka

Wspieramy prezydenta Hosni Mubaraka, gdyż nie wiemy, kto stoi za demonstracjami, a także dlatego, że tyle zrobił dla Egiptu i zawsze opowiadał się za pokojem – oświadczył koptyjski biskup Barnaba El Soryani.

52-letni hierarcha, urodzony w Egipcie, lecz mieszkający we Włoszech od 1990 r. poinformował włoską agencję ANSA, że w miniony piątek 28 stycznia rozmawiał z Mubarakiem. – Zadzwoniliśmy do niego, by dowiedzieć się, jak się czuje, jak się miewa jego rodzina – ujawnił biskup.

Dodał, że „Egipt znalazł się w sytuacji chaosu i bałaganu”. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – stwierdził.

Nie przekonuje go ewentualność przejęcia władzy w Egipcie przez byłego dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, 68-letniego Mohameda El Baradei. – On dopiero co wrócił do Egiptu, zbyt długo był daleko stąd. Tak naprawdę nic nie wie o sytuacji w naszym kraju, o młodzieży. Za wcześnie, by podejmował odpowiedzialne obowiązki – uważa bp El Soryani.

Pytany, czy Mubarak bronił chrześcijan w Egipcie, hierarcha odparł, że taka jest opinia zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, papieża Szenudy III. Nie chciał natomiast komentować tego, że u boku protestujących na ulicach Kairu muzułmanów stoją również koptowie.

 

«« | « | 1 | » | »»