Małysz zbiera do skarbonki

Do ekumenicznej akcji charytatywnej „Skarbonka diakonijna” – organizowanej przez Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego – przyłączył się Adam Małysz.

W Kościele luterańskim w czasie pasyjnym rozdaje się specjalne przygotowane papierowe skarbonki dla rodzin, które chcą składać systematycznie w czasie pasyjnym ofiary pieniężne. Jedną z takich skarbonek odebrał właśnie w parafii ewangelickiej w Szczyrku znakomity skoczek narciarski.

Choć zazwyczaj skarbonki luteranie odbierają na samym początku czasu pasyjnego, to jednak – jak tłumaczy ewangelicki duchowny ze Szczyrku ks. Jan Byrt – Adam Małysz w zimie jest w rozjazdach i nie miał okazji dostać skarbonki.

– „W tym roku z wielką radością i przyjemnością włączył się w akcję, odbierając skarbonkę. Była dla niego przygotowana i wiedziałem, że nie trzeba go będzie do tej akcji namawiać. On ogromnie się ucieszył, że skarbonka jeszcze czekała na niego. Z wielką radością i satysfakcją mu ją wręczałem. Jest nie tylko wielkim Polakiem, skromnym sportowcem, ale też wielkim sercem chrześcijaninem” – podkreśla ks. Byrt.

Akcja „Skarbonka Diakonijna” organizowana jest w Kościele ewangelickim w Polsce po raz 15. Zdaniem ks. Byrta, akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

„Z tego, co się orientuję jest po kilka tych skarbonek w każdym domu. Zbierają drobne ofiary rodzice i dzieci, dziadkowie, wujkowie i znajomi. Rodzice uczą dzieci nie tylko patrzeć na chorych i potrzebujących, ale także w wymierny sposób pomagać. To ma być moja osobista ofiara pasyjna dla tych, którzy są w gorszej sytuacji ode mnie” – wyjaśnia duchowny, przypominając, że od sześciu lat kampania, polegająca na zbieraniu do skarbonek pieniędzy dla potrzebujących, ma wymiar ekumeniczny. Uczestniczą w niej bowiem katolicka Caritas Polska i ELEOS Kościoła prawosławnego.

Adam Małysz swoją wypełnioną ofiarami skarbonkę przekaże na jednym z nabożeństw w Wielkim Tygodniu jednej z parafii ewangelickich w swoim rodzinnym mieście Wiśle. „Polecamy wszystkim ludziom dobrego serca jeszcze szukanie skarbonek w swoich parafiach i włączenie się tym samym do tej szlachetnej akcji w naszych Kościołach chrześcijańskich w Polsce. Jest jeszcze czas. Do świąt wielkanocnych jeszcze prawie 3 tygodnie!” – apeluje ks. Byrt.

W tym roku akcja „Skarbonki diakonijnej” przebiega pod hasłem „Solidarni z chorymi”. Luterańska Diakonia w Polsce rozprowadziła 13 tysięcy skarbonek, które trafiły do wszystkich parafii ewangelickich w całej Polsce. Zebrane środki finansowe będą przeznaczone m.in. na zakup leków, dofinansowanie rehabilitacji i innych usług opiekuńczych.

W Kościele luterańskim czas pasyjny, podobnie jak dla katolików Wielki Post, to czas wyciszenia, wyrzeczenia, refleksji nad własnym życiem i rekolekcji. Kulminacją tego okresu jest Wielki Tydzień i Wielki Piątek – najważniejsze święto dla luteran.

«« | « | 1 | » | »»