Papieski pomnik - "wstyd przed turystami"

Pomnik Jana Pawła II, odsłonięty w Rzymie przed dworcem Termini, podzielił mieszkańców Wiecznego Miasta. Wątpliwości budzi projekt mierzącej prawie 5 metrów statuy oraz fakt, że twarz papieża w ogóle nie przypomina jego własnej.

Najważniejszym elementem ogromnego pomnika z brązu autorstwa rzymskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego jest cylinder, symbolizujący rozchylony papieski płaszcz, przez który można wejść jak przez drzwi, by schronić się w środku. To gest otwarcia, powitania, serdecznego przyjęcia - wyjaśniono.

Artysta inspirował się znanym zdjęciem, na którym uchwycono moment, gdy polski papież żartobliwie okrył połą swego płaszcza dziecko siedzące na schodkach w watykańskiej Auli Pawła VI.

Korpus z płaszczem wieńczy głowa. Trudno jednak w twarzy doszukać się podobieństwa do Jana Pawła II.

Papieski pomnik - "wstyd przed turystami"   /MASSIMO PERCOSSI/PAP/EPA Zdaniem niektórych pomnik przypomina "rozerwaną budkę strażniczą" Natychmiast po ceremonii odsłonięcia pomnika w 91. rocznicę urodzin papieża we włoskich mediach rozpoczęła się dyskusja na temat nowoczesnej formy dzieła. O gorącej wymianie zdań poinformowały internetowe wydania największych włoskich gazet, podkreślając, że już podczas uroczystości kontrowersyjna statua nie przypadła do gustu niektórym rzymianom, a także przedstawicielom duchowieństwa.

Niektóre z opinii przytoczył dziennik "Corriere della Sera". Najwięcej osób ma zastrzeżenia do tego, że postać w ogóle nie przypomina Jana Pawła II. Ale są też inne głosy: "rozerwana budka strażnicza" czy po prostu "brzydota" albo "wstyd przed turystami". Jeszcze inni wyrazili przypuszczenie, że pomnik może stać się miejscem schronienia dla bezdomnych.

Już pojawiły się apele o jego usunięcie.

W błyskawicznym sondażu, przeprowadzonym na stronie internetowej dziennika "Il Messaggero", 87 procent osób przyznało, że pomnik im się nie podoba. Aprobatę wyraziło 8,5 procent uczestników sondy.

Dyskusja dopiero się zaczęła - zauważa rzymska prasa.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Ypsilon
  19.05.2011 09:52
  Jan Paweł II Wielki, czy Wodogłowy? - oto jest pytanie!
 • Anonymous
  19.05.2011 10:43
  Pomnik ten jest wizją artystyczną jego twórcy, który zapewne działał w dobrej wierze i był przekonany co do słuszności jej realizacji. Ponieważ pomniki budujemy dla upamiętnienia w tym przypadku osoby Jana Pawła II dla obecnych i przyszłych pokoleń to naturalną rzeczą jest aby wizja artystyczna realizacji takiego pomnika została poprzedzona konkursem, który wyłoni najlepszy projekt. Prace konkursowe mogły by zostać poddane ocenie z jednej strony przez artystów z drugiej zaś mieszkańców, którzy będą spoglądali na ten pomnik. W tym przypadku zabrakło elementu demokratycznego wyboru artystycznej wizji realizacji pomnika.
 • Żenada trochę
  19.05.2011 11:26
  Okropność. Pomnik nie przypomina w najmniejszym stopniu JPII. Gdybym tam przyjechał w życiu bym nie pomyślał kogo on przedstawia.

  Jak na miasto RZYM... to trochę obciach:/
 • piotrp
  21.05.2011 11:22
  Zawzse uważałem, że najlepiej będzie, jeżeli zaczną powstawać pomniki żywe. Hospicjum, dom opieki, jakaś fundacja itp. Zresztę sam Jan Paweł II nigdy nie był zwolennikiem stawiania mu pomników. A skoro już powinny , czy muszą powstać, to niech to będzie arcydzieło. Pomnik w Rzymie nie spełnia tych kryterów,co piszę z przykrością.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.