800 statuetek Lutra zdobi Wittenbergę

Metrowej wysokości statuetki, zielone, niebieskie, czerwone i czarne są dziełem artysty Ottmara Hoerla i mają zastąpić pomnik Lutra z rynku miejskiego, oddany teraz do renowacji - podał w środę Reuters, cytowany przez portal Yahoo News.

Wittenberga to miasto w Saksonii-Anhalt, w środkowych Niemczech (dawniej w NRD), która stała się centrum reformacji. W Wirtemberdze działał Martin Luter, tam też ogłosił swe 95 tez, blisko 500 lat temu. Miasto nazywano czasem "Rzymem protestantyzmu".

"Moje statuetki Lutra wyglądają jak oryginał (rzeźby), z wyjątkiem stóp" - powiedział Hoerl agencji ddp.

Artystyczna instalacja wywołała protesty niektórych teologów protestanckich, którzy uznali, że jest to żart z osiągnięć Lutra. Statuetki Hoerla można zobaczyć na stronie internetowej www.ottmarhoerl.de.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.