Biskup wzywa antykapitalistów

Anglikański biskup Londynu Richard Chartres wezwał w środę protestujących antykapitalistów z ruchu "Okupuj Londyńską Giełdę" (OLSX), aby zlikwidowali swoje prowizoryczne obozowisko przed katedrą św. Pawła.

"Nadszedł czas, aby protestujący rozeszli się, zanim obecność obozu przyćmi całkowicie sprawy, z których powodu został on rozbity" - powiedział biskup, dodając jednak, że protest "podniósł wiele istotnych pytań".

Demonstranci z OLSX zapowiedzieli jednak, że planują zostać przed anglikańską katedrą tak długo, jak to będzie możliwe.

Protestujący zainspirowani nowojorskim ruchem "Okupuj Wall Street" (OWS) rozbili namioty na zewnątrz katedry 11 dni temu. Początkowo władze pozwoliły im zostać, jednak w piątek drzwi świątyni zamknięto tłumacząc to względami zdrowotnymi i bezpieczeństwa.

Katedra św. Pawła to jedna z głównych atrakcji turystycznych Londynu, a każdy dzień, w którym jest zamknięta, oznacza straty w wysokości ok. 20 tys. funtów.

Z powodu protestów po raz pierwszy od 1940 roku msze były odprawiane bez udziału wiernych.

Protesty przeciw bankom, chciwości wielkich korporacji i powiększaniu się nierówności społecznych rozpoczęły się w Nowym Jorku 17 września i wkrótce przeniosły do innych miast USA i państw na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama