Gestem braterstwa o mocnym zabarwieniu ekumenicznym nazwał bp Vincenzo Paglia pielgrzymkę umbryjskich biskupów do Rosji. Włoscy hierarchowie odwiedzają w dniach 11-16 lipca Moskwę i Petersburg, gdzie spotykają się z przedstawicielami patriarchatu moskiewskiego oraz Kościoła katolickiego. W pewnym sensie jest to rewizyta po odwiedzinach w Umbrii obecnego patriarchy Cyryla w 2002 r.
Ks. Margot Käßmann, b. biskupka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hanoweru oraz b. przewodnicząca Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), powraca do aktywnej działalności kościelnej.
W pierwszą niedzielę tego miesiąca, w luterańskim kościele św. Marcina w Krakowie odbyła się niecodzienna uroczystość. Dwaj nowi kandydaci zostali przyjęci do Ekumenicznego Zgromadzenia Mariawitów. Jeszcze jedno Zgromadzenie, ktoś mógłby zapytać po co? Kim są skąd się wzięli i jakie mają cele?
Do zamachu bombowego doszło wczoraj przed kościołem protestanckim w Nigerii. Ładunek wybuchł po nabożeństwie Wspólnoty Wszystkich Chrześcijan w miejscowości Suleja, na północ od stolicy kraju, Abudży.
Kilkuset prawosławnych Gruzinów zgromadziło się w poniedziałek przed siedzibą patriarchatu w Tbilisi, w pobliżu parlamentu, w proteście przeciw nowej ustawie, dopuszczającej prawne uznanie innych wyznań religijnych w Gruzji.
Kościół Ewangelicki w Niemczech rozpoczął nową inicjatywę misyjną „Kursy wiary”. Do duchownych ewangelickich różnych wyznań zostały wysłane materiały, w tym podręczniki oraz pomoce audiowizualne, które mają pomóc w organizowaniu kursów wiary w parafiach. Celem inicjatywy jest nie tylko popularyzowanie wiedzy religijnej, ale przede wszystkim pogłębienie wiary.
Sąd Najwyższy Egiptu postanowił, że w tamtejszych dowodach osobistych można będzie obecnie wpisywać wyznanie chrześcijańskie. Do tej pory w dokumentach wydawanych wyznawcom Chrystusa automatycznie wpisywano formułę „były muzułmanin”, podczas gdy dzieci i chrześcijanie wymieniający dokumenty otrzymywali je z adnotacją „muzułmanin”.
Badania genetyczne przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej UM w Lublinie jednoznacznie wykluczyły możliwość, że Ewaryst Walkowiak może być synem zmarłej w 2005 r. s. Joanny Lossow FSK, franciszkanki z Lasek, pionierki ekumenizmu w Polsce.
Kościół prawosławny Gruzji stanowczo sprzeciwia się ustawie nadającej publiczną osobowość prawną mniejszościowym wspólnotom religijnym.
O „pułapce”, jaką dla niektórych religii są „fanatyzm i fundamentalizm, które siłą i przemocą starają się narzucić innych własne przekonania" mówił przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter Kodwo Appiah Turkson. Zwrócił uwagę, że zwolennicy tych poglądów zapominają, że "«prawda nie inaczej się narzuca, jak tylko siłą samej prawdy, która wnika w umysły jednocześnie łagodnie i silnie», jak słusznie nauczał Sobór Watykański II”.