Anglikańskie nabożeństwo pojednania

Na początku lutego br. Arcybiskup Canterbury Rowan Williams oraz arcybiskup Yorku John Sentamu wezmą udział w nabożeństwie pojednania w Opactwie Westminsterskim między Kościołem Anglii a Zjednoczonym Kościołem Reformowanym (URC). W nabożeństwie wezmą również udział Moderatorzy Zgromadzenia Ogólnego URC – Val Morrison oraz Kirsty Thorpe.

Nabożeństwo odbędzie się w szczególnym czasie dla historii obydwu Kościołów – w 2012 roku przypada w 50. rocznicę powstania URC. oraz 350. rocznica Act of Uniformity (Aktu Ujednolicenia), który nakładał na kler i dyrektorów szkół obowiązek przyjęcia Book of Common Prayer Kościoła Anglii. Po jego wprowadzeniu część duchowieństwa nie chciała go przyjąć, co przyczyniło się do rozłamu i powstania wspólnot prezbiteriańskich, kongregacjonalistycznych i baptystycznych nierzadko prześladowanych przez Kościół państwowy.

Nabożeństwo przypieczętuje proces dialogu i pojednania między obydwoma Kościołami, podjęty między innymi we wspólnym raporcie „Uzdrawianie pamięci”. Podczas liturgii wspominani będą męczennicy, ale również osoby, które w ostatnich dekadach zasłużyły się dla współpracy obydwu wspólnot.

***

Anglikańskie nabożeństwo pojednania   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»