Anglikanie: Rezygnacja duchowego zwierzchnika

Będzie zmiana na stanowisku arcybiskupa Canterbury. Jak wyglądała Wspólnota Anglikańska kierowana przez abp Williamsa?

Abp Rowan Williams ogłosił rezygnację 16 marca 2012 roku. Duchowym zwierzchnikiem anglikanów będzie jeszcze do końca roku. Później zostanie profesorem na Magdalene College w Canterbury.

61-letni Brytyjczyk został arcybiskupem Canterbury w 2003 roku. – Jego urzędowanie przypadło na trudny moment dochodzenia do głosu podziałów w łonie anglikanów. Wspólnota Anglikańska coraz bardziej dzieliła się na tych, którzy z entuzjazmem podeszli np. do wyświęcania kobiet na księży. Doprowadziło to do coraz częstszych odejść wiernych do Kościoła rzymskokatolickiego. Dziś całe wspólnoty mogą to robić, temu służą specjalne ordynariaty dla byłych anglikanów – mówi serwisowi Gosc.pl publicysta pisma „Christianitas” Michał Barcikowski.

Arcybiskupowi Williamsowi nie udało się zatrzymać tego procesu. Podobnie jak utraty autorytetu przez Kościół Anglii, zarówno duchowego, jak i instytucjonalnego. – Anglikanie będą oczekiwać od jego następcy, by zatrzymał ten rozwój. Wspólnota Anglikańska musi stanąć przed problemem, który ma każda wspólnota nie będąca w łączności z Kościołem Rzymskokatolickim. Jej problemy wynikają właśnie z tego, że nie może czerpać z tej łączności. A to prowadzi często albo do godzenia się ze światem i rezygnacji z głoszenia Prawdy, albo fundamentalizmu i zamykania się przed światem dodaje Barcikowski.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Paker
  16.03.2012 21:26
  Kościół anglikański coraz bardziej godzi się ze światem, nie tylko przez święcenia kobiet ale przez udzielanie ślubów osobom tej samej płci [zboczeńcom]

  Rz 1:27-28
  27. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.
  28. A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
  (BT)
  Jeśli kościół przestaje żyć Słowem Bożym przestaje być Kościołem....
  Czym się więc staje?
  -instytucją?
  -klubem towarzyskim?
  -organizacją polityczną?
  -sektą?
  - .....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.