"Za pośrednictwem mediów jesteśmy często manipulowani"

Trzeba być bardzo czujnym, by w natłoku informacji, w których jest mnóstwo przekrętów, półprawd i kłamstw odróżnić to, co jest rzeczywiście prawdą - napisał prawosławny arcybiskup Jakub w orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych.

W tym roku przypadają one w obrządkach wschodnich 15 kwietnia.

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie paschalne, które w Wielkanoc będzie odczytywane w cerkwiach diecezji. Zwraca w nim uwagę m.in. na zjawisko manipulowania ludźmi, by - jak to ujął - "w ciągłej wzajemnej walce i zamieszaniu robić prywatne interesy, a na tragedii ludzkiej zbijać własny kapitał".

Abp Jakub podkreślił, że "świat kuszony przez szatana wciąż kroczy drogą przeciwną Bogu, w swej pysze nie jest w stanie zgiąć swego kolana przez Najwyższym Stwórcą".

"To stąd w świecie jest tyle przemocy, kłamstw i rozlewu krwi. Trzeba być bardzo czujnym, by w natłoku informacji, w których jest mnóstwo przekrętów, półprawd i kłamstw odróżnić to, co jest rzeczywiście prawdą" - napisał prawosławny hierarcha.

Według arcybiskupa Jakuba, jesteśmy świadkami tego, "jak pod wzniosłymi hasłami praw ludzkich i wolności" dokonuje się przewrotów, doprowadza do niesprawiedliwości społecznej i "przejmuje władzę nad ludźmi oraz kontrolę nad ich dobrami narodowymi".

"Z pomocą intryg, za pośrednictwem mediów, jesteśmy często manipulowani i to, co zawsze było uważane za cnotę i heroizm wystawiane jest na pośmiewisko, a co było zgorszeniem i zboczeniem, traktowane jest za atrybut rozwoju społecznego i kultury" - uważa abp Jakub.

Według niego, podobnie dzieje się już w Polsce. "Musimy mieć oczy szeroko otwarte i bystry umysł, by szybko wyłowić fałsz i wytrwać w prawdzie" - dodał.

Prawosławna Wielkanoc w tym roku przypada tydzień po katolickiej. Tylko raz na jakiś czas w obu obrządkach to święto obchodzone jest wspólnie, a często prawosławna Wielkanoc jest właśnie po katolickiej, a różnica może być nawet pięciotygodniowa. Wszystko za sprawą nieco innego sposobu wyliczania dat tego święta.

Dokładnych szacunków dotyczących liczby osób prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie oceniają, że wiernych jest ok. 550-600 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w regionie północno-wschodnim, na terenie prawosławnych diecezji białostocko-gdańskiej oraz warszawsko-bielskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Moria
  11.04.2012 13:04
  Polecam bardzo ciekawą katechezę Grzegorza Górnego "Chrystofobia" - która porusza temat manipulacji:

  http://www.zywawiara.pl/katechezy/art-287.html

 • Singer
  13.04.2012 01:33
  Na szczescie GOSC wolny jest od manipulacji i operowaniu polprawda. Silna strona katolickiego potralu jest tolerancja w akceptowaniu komentarzy,nawet tych niewygodnych,dotyczacych trudnej historii Kosciola katolickiego...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.