Przeżywanie Świąt Wielkiej Nocy ulega wśród Rosjan dużemu zróżnicowaniu. Zgodnie z kalendarzem juliańskim Zmartwychwstanie Pańskie celebrowane będzie w prawosławiu w najbliższą niedzielę.
Ze statystyk ośrodka badań opinii publicznej „Lewada” wynika jednak, że tylko mała część spośród 90 proc. Rosjan obchodzących Wielkanoc będzie uczestniczyć w całonocnych liturgiach paschalnych.
Blisko jedna trzecia Rosjan spędzi święta w kręgu rodzinnym za suto zastawionym stołem, na którym nie może zabraknąć poświęconych w Wielką Sobotę kuliczy, pisanek, paschy, czerwonego wina. Około 23 proc. wybiera się na cmentarze odwiedzić groby bliskich, co nie jest zgodne z tradycjami rosyjskiego prawosławia. Zwyczaj ten narodził się w czasach komunizmu, jako zamiennik uczestniczenia w obrzędach kościelnych w cerkwiach, za co groziło poważne prześladowanie. Znacznie mniej, bo tylko 7 proc. pragnie uczestniczyć w całonocnych liturgiach paschalnych w noc z soboty na niedzielę. W tej grupie najwięcej jest kobiet emerytek. W opinii wielu duchownych prawosławnych nie powinno to dziwić, ponieważ przy grobie Chrystusa pierwszymi, które spotkały Zmartwychwstałego były kobiety. Również dzięki wielu matkom i babciom wiara przetrwała największe prześladowania czasów komunizmu.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.