Rosja: starsi ludzie przyszłością Kościoła

Przeżywanie Świąt Wielkiej Nocy ulega wśród Rosjan dużemu zróżnicowaniu. Zgodnie z kalendarzem juliańskim Zmartwychwstanie Pańskie celebrowane będzie w prawosławiu w najbliższą niedzielę.

Ze statystyk ośrodka badań opinii publicznej „Lewada” wynika jednak, że tylko mała część spośród 90 proc. Rosjan obchodzących Wielkanoc będzie uczestniczyć w całonocnych liturgiach paschalnych.

Blisko jedna trzecia Rosjan spędzi święta w kręgu rodzinnym za suto zastawionym stołem, na którym nie może zabraknąć poświęconych w Wielką Sobotę kuliczy, pisanek, paschy, czerwonego wina. Około 23 proc. wybiera się na cmentarze odwiedzić groby bliskich, co nie jest zgodne z tradycjami rosyjskiego prawosławia. Zwyczaj ten narodził się w czasach komunizmu, jako zamiennik uczestniczenia w obrzędach kościelnych w cerkwiach, za co groziło poważne prześladowanie. Znacznie mniej, bo tylko 7 proc. pragnie uczestniczyć w całonocnych liturgiach paschalnych w noc z soboty na niedzielę. W tej grupie najwięcej jest kobiet emerytek. W opinii wielu duchownych prawosławnych nie powinno to dziwić, ponieważ przy grobie Chrystusa pierwszymi, które spotkały Zmartwychwstałego były kobiety. Również dzięki wielu matkom i babciom wiara przetrwała największe prześladowania czasów komunizmu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.