Ekumenicznie przeciw handlowi bronią

Ekumeniczną kampanię na rzecz przyjęcia prawa skutecznie regulującego handel bronią konwencjonalną prowadzi Światowa Rada Kościołów.

Akcja obejmuje zarówno kraje, które bogacą się na tym handlu, jak i te, które cierpią jego skutki. Kampania została podjęta przed zaplanowaną na lipiec br. Konferencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas której przedstawiciele 200 krajów negocjować będą nowy traktat regulujący zasady światowego handlu bronią.

„Miliony ludzi giną każdego roku w wyniku przemocy, a także złych regulacji odnośnie do eksportu, importu i przewozu broni na świecie” – czytamy w oświadczeniu Światowej rady Kościołów. Przypomina ona zarazem, że nie chodzi tu tylko o nielegalny handel bronią, ale i o obrót nią odbywający się w majestacie prawa. „Każdy wykorzystanie broni przyczynia się do wzrostu przemocy, podsyca konflikty i staje się zagrożeniem dla społecznego i gospodarczego rozwoju”.

Inicjatywę mającą doprowadzić do przyjęcia prawa skutecznie regulującego obrót bronią konwencjonalną na świecie od lat popiera Stolica Apostolska.
 

«« | « | 1 | » | »»