Światowa Rada Kościołów będzie miała wkrótce nowego sekretarza generalnego

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) będzie miała nowego sekretarza generalnego. Rozpoczęte przez centralny komitet ŚRK poszukiwania odpowiedniego kandydata na tę funkcję zostały zakończone 2 listopada. Urzędowanie dotychczasowego sekretarza generalnego Olava Fykse Tveita kończy się w kwietniu 2020 r.

W swoim komunikacie ŚRK podaje nazwiska dwóch kandydatów: Elizabeth Joy z angielskiej organizacji ekumenicznej koordynującej pracę Kościołów chrześcijańskich „Churches Together in England”, a należącej do Kościoła syro-malabarskiego oraz pastora Jerry`ego Pillaya, historyka Kościoła na uniwersytecie w Pretorii, członka Kościoła prezbiteriańskiego w RPA. Decyzję w sprawie wyboru kandydata podejmie centralna komisja ŚRK, która będzie obradowała w Genewie w dniach 18-24 marca 2020 r.

Funkcja sekretarza generalnego będzie nieobsadzona od 1 kwietnia 2020, gdyż obecny sekretarz, norweski teolog luterański i pastor Olav Fykse Tveit zapowiedział, iż po dwóch pięcioletnich kadencjach nie będzie kandydował po raz trzeci. Tveit jest sekretarzem generalnym ŚRK od 1 stycznia 2010 r.

W październiku Konferencja Biskupów Kościoła Luterańskiego w Norwegii wybrała go swoim prezesem. Nominację musi zatwierdzić jeszcze Krajowa Rada Kościoła, która będzie obradowała 30 i 31 stycznia 2020 r. w Trondheim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama