Prawosławni powinni ewangelizować. Rosyjski stereotyp katolika-Polaka jest już nieaktualny. Takie stwierdzenia padły w moskiewskiej siedzibie Instytutu Europy przy Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN).
Odbyła się tam konferencja zatytułowana „Czynnik religijno-polityczny życia we współczesnej Rosji: społeczny odbiór wiary i religii”. W konferencji wzięli udział historycy, prawnicy, religioznawcy i przedstawiciele wspólnot wyznaniowych, w tym Kościoła rzymskokatolickiego. Organizatorem forum był Ośrodek Badań Religii i Społeczeństwa RAN.
Uczestnicy konferencji podkreślili wzrost aktywności społecznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ale również innych organizacji religijnych, chociaż nie zabrakło głosów polemicznych w tej sprawie. Zastępca szefa Działu Kontaktów z Organizacjami Religijnymi władz stołecznych, Anton Ignatienko, na podstawie danych policyjnych, stwierdzających sukcesywny wzrost liczby prawosławnych moskwian na liturgiach paschalnych w kolejnych latach, stwierdził, że widoczna jest tendencja wzrostu znaczenia religii w społeczeństwie.
Polemizował z nim sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski. Liczby udziału wiernych w liturgiach paschalnych, podane przez Ignatienkę, są skrajnie niskie i znacznie mniejsze, niż w najbardziej liberalnych krajach Europy. Zdaniem ks. Kowalewskiego, wziąwszy pod uwagę procent deklarowanej religijności, a zwłaszcza deklarowanej przynależności do prawosławia i praktyki religijnej, stawia przed największą wspólnotą religijną w Rosji problem konieczności ewangelizowania.
Powołując się na badania socjologiczne ks. Kowalewski zakwestionował stereotyp związku wyznania z narodowością. Jedną z najliczniejszych i najsilniejszych grup katolików Moskwy nie są Polacy, a Wietnamczycy, zaś wzrost liczebności wspólnoty jest odwrotnie proporcjonalny do statusu społecznego jej członków.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.