"Prawosławni powinni ewangelizować!"

Prawosławni powinni ewangelizować. Rosyjski stereotyp katolika-Polaka jest już nieaktualny. Takie stwierdzenia padły w moskiewskiej siedzibie Instytutu Europy przy Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN).

Odbyła się tam konferencja zatytułowana „Czynnik religijno-polityczny życia we współczesnej Rosji: społeczny odbiór wiary i religii”. W konferencji wzięli udział historycy, prawnicy, religioznawcy i przedstawiciele wspólnot wyznaniowych, w tym Kościoła rzymskokatolickiego. Organizatorem forum był Ośrodek Badań Religii i Społeczeństwa RAN.

Uczestnicy konferencji podkreślili wzrost aktywności społecznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ale również innych organizacji religijnych, chociaż nie zabrakło głosów polemicznych w tej sprawie. Zastępca szefa Działu Kontaktów z Organizacjami Religijnymi władz stołecznych, Anton Ignatienko, na podstawie danych policyjnych, stwierdzających sukcesywny wzrost liczby prawosławnych moskwian na liturgiach paschalnych w kolejnych latach, stwierdził, że widoczna jest tendencja wzrostu znaczenia religii w społeczeństwie.

Polemizował z nim sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski. Liczby udziału wiernych w liturgiach paschalnych, podane przez Ignatienkę, są skrajnie niskie i znacznie mniejsze, niż w najbardziej liberalnych krajach Europy. Zdaniem ks. Kowalewskiego, wziąwszy pod uwagę procent deklarowanej religijności, a zwłaszcza deklarowanej przynależności do prawosławia i praktyki religijnej, stawia przed największą wspólnotą religijną w Rosji problem konieczności ewangelizowania.

Powołując się na badania socjologiczne ks. Kowalewski zakwestionował stereotyp związku wyznania z narodowością. Jedną z najliczniejszych i najsilniejszych grup katolików Moskwy nie są Polacy, a Wietnamczycy, zaś wzrost liczebności wspólnoty jest odwrotnie proporcjonalny do statusu społecznego jej członków.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław_Miłosz
  05.06.2012 01:48

  "Anton Ignatienko, na podstawie danych policyjnych, stwierdzających sukcesywny wzrost liczby prawosławnych moskwian na liturgiach paschalnych w kolejnych latach, stwierdził, że ..."

   

  Ciekawe kiedy u nas, w Polsce, policja znowu zacznie liczyć frekwencję na liturgiach?

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.