Australia: Ordynariat dla byłych anglikanów

Zgodnie z zapowiedzią, ustanowiono dziś trzeci ordynariat dla byłych anglikanów.

Tym razem jest on przeznaczony dla wiernych w Australii i nosi nazwę: Ordynariat Personalny Matki Bożej Krzyża Południa. Jego pierwszym zwierzchnikiem Benedykt XVI mianował byłego biskupa anglikańskiego Harry’ego Entwistle’a. Ma on 72 lata. Z pochodzenia jest Anglikiem. Jest żonaty i ma dwoje dorosłych dzieci. Jako pastor anglikański przez niemal 20 lat był kapelanem więziennym najpierw w Anglii, a potem w Australii, do której przeniósł się w 1988 r. Tam związał się z Tradycjonalistyczną Wspólnotą Anglikańską, w ramach której w 2006 r. został biskupem dla Australii zachodniej.

W ubiegłą niedzielę został przyjęty do Kościoła katolickiego, przyjął bierzmowanie oraz święcenia diakonatu. Dziś w katedrze w Perth został wyświęcony na kapłana. Dzisiejsze ustanowienie ordynariatu uważa on za wielkie wydarzenie ekumeniczne: „Benedykt XVI jasno pokazuje, że do jedności chrześcijan nie da się dojść poprzez sprowadzanie wiary do jak najszerszego wspólnego mianownika”. Dlatego warunkiem przyjęcia do ordynariatu jest zaakceptowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego jako miarodajnego wyrazu wiary” – powiedział ks. Entwistle.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.