Nigeria: Frustracja źródłem terroryzmu

W Nigerii wciąż niespokojnie. Wczoraj wieczorem doszło do kolejnego zamachu bombowego w mieście Bauchi, tym samym, w którym przed dwoma tygodniami wysadzono w powietrze chrześcijański kościół.

Tym razem wybuch nastąpił w centrum miasta. Zginęły trzy osoby, w tym trzymiesięczne dziecko. W różnych miastach północnej Nigerii dochodzi też do starć między siłami rządowymi i muzułmańskim ugrupowaniem Boko Haram, które na przykład 23 czerwca w sobotę przeprowadziło udany atak na więzienie w Damaturu, skąd uwolniło wszystkich swych bojowników. W niedzielę natomiast pełne zawsze kościoły tym razem świeciły pustkami. W obawie przed kolejnymi zamachami większość wiernych pozostała w domu.

Zdaniem abp. Matthew Manoso Ndagoso, metropolity Kaduny, celem ugrupowania Boko Haram, które stoi za zamachami, jest nie tylko islamizacja kraju, w tym chrześcijańskiego południa Nigerii. W islamskim terroryzmie przejawia się również frustracja młodych pokoleń wobec powszechnej w tym kraju korupcji. Nigeria jest krajem bardzo bogatym. „Posiadamy wielkie złoża ropy naftowej i innych surowców. A tymczasem 75 procent społeczeństwa żyje w stanie skrajnej nędzy, poniżej dolara na dzień” – mówi arcybiskup Kaduny. W jego przekonaniu dzisiejsze niepokoje są konsekwencją złych rządów, które trwają w Nigerii od czasów dekolonizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • nirs
  27.06.2012 08:26
  Biskup ma racje, Muzułmanie wysadzający kościoły nie są winni tych zamachów.
  Oni wysadzają te kościoły bo im smutno i biednie, a jak wysadzą sobie kilka kościołów to im zaraz weselej.
  Trzeba ich zrozumieć, to dobre chłopaki.
  Ale wicie rozumicie, mieli ciężkie dzieciństwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.