Maryja łączy chrześcijan i muzułmanów

Międzyreligijna procesja ze świecami i fanfarami przeszła wczoraj wieczorem ulicami Bejrutu. Chrześcijanie i muzułmanie w ten symboliczny sposób zakończyli przygotowania do rozpoczynającej się jutro wizyty Benedykta XVI w Libanie. Młodzież niosła wielki transparent z napisem: „Muzułmanie i chrześcijanie – nikt nas nie rozdzieli”.

Uczestnicy procesji zgromadzili się na czterech ulicach prowadzących na plac przed Muzeum Narodowym, gdzie kiedyś przebiegała granica między muzułmańską i chrześcijańską częścią miasta. Obecnie znajduje się tam kamień z symbolicznie, w formie półksiężyca, przedstawioną postacią Maryi, czczonej przez wyznawców obu religii.

Czynione są starania, by miejsce to zostało oficjalnie nazwane placem Maryi. W ten sposób „plac, który był symbolem podziału, stanie się placem jedności obu wspólnot” – tłumaczy w rozmowie z KAI Nagy el-Khoury, maronita, jeden z głównych inicjatorów uroczystości, obok szejka Mohammada Nokariego.

Cztery małe procesje zeszły się na placu, gdzie przy śpiewie muzułmańskiego wezwania „Allahu akbar” (Bóg jest wielki) i dźwięku dzwonów rozpoczęły się modlitwy i śpiewy w wykonaniu chóru chrześcijańskiego i grup muzułmańskich.

Czytano fragmenty Koranu, tekstów Jana Pawła II, wybitnych imamów. Teksty chrześcijańskie czytali wyznawcy islamu, a muzułmańskie – chrześcijanie. Odbyła się też promocja płyty kompaktowej z piosenką „Nie spierajmy się o Boga”. Na zakończenie w niebo wystrzeliły sztuczne ognie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • katolik
  13.09.2012 19:34
  "Maryja łączy chrześcijan i muzułmanów"???
  Tego by nawet diabeł nie wymyślił!
  Parę dni temu obchodziliśmy rocznicę zwycięstwa Maryi nad muzułmanami pod Wiedniem a tu taki numer kpiący z Maryi???
 • ksad
  13.09.2012 19:49
  Jednak Błogosławiona Dziewica Maryja to za mało, by połączyć katolików i muzułmanów. Jedynym bowiem, który może połączyć w jedno rozproszone dzieci Jednego Ojca - jest Chrystus, Boży Syn.
 • shounan
  13.09.2012 21:02
  Dlaczego w tej procesji idą tylko mężczyźni?
 • Szopen 52
  15.09.2012 10:48
  Muzułmanów i chrześcijan – zdaniem Europejczyków - głęboko zanurzonych w Biblii – łączy bardzo wiele, zwłaszcza wiara w jednego (właściwie to tego samego) Boga i gotowość przyjęcia arabskich uchodźców do siebie z otwartymi rękami, dlatego są bardzo ufni wobec też tych obcych przybyszów. Muzułmanie jednak rozumują zupełnie inaczej, traktując chrześcijan (nie tylko Żydów) jako podludzi, których trzeba tolerować tylko do czasu, kiedy to muzułmanie zdominują swoją religią, a zwłaszcza średniowiecznym prawem całe państwo – ofiarę, gdyż inne cywilizacje czy religie ich interesują tylko jako ,,materiał’’ do nawracania na islam i prawo koraniczne lub nie rokujący nadziei na nawrócenie ofiary krwawej świętej wojny. Pogodzić islam z chrześcijaństwem – to tak, jakby ktoś chciał pogodzić jedynowładczy ideologiczny despotyzm z dojrzałą demokracją w jednym państwie; gdzie już teraz wiadomo, że krwawy ideologiczny despotyzm zwycięży zastraszeniem i krwawą eliminacją ,,naiwnych'' demokratów. Ten - narazie jeszcze nie krwawy, ale bezwzględny proceder już obecnie trwa na wszystkich kontynentach. Każdy Arab, w każdy piątek, ślubuje bezwzględne podporządkowanie islamskiej cywilizacji wszystkich tubylców w zasiedlanych krajach lub wymordowanie, zwłaszcza Żydów i chrześcijan, choć wierzy, że kłamiąc w żywe oczy iż tak nie jest, zyskuje szczególne zasługi u Allaha. Nie wiem, czy się tu trochę nie mylę, ale sądzę, że w całym świecie tylko chrześcijanie i niektóre szczepy indian Ameryki Północnej mają tę samą moralność dla siebie, co dla przeciwnika, a nawet i wroga.
  To tyle dowiedziałem się od ludzi, mających bezpośrednią osobistą łączność z muzułmańską cywilizacją.
  Nie przeszkadza to jednak moim marzeniom (może i naiwnym), żeby połączyły się - przynajmniej prawdziwym i szczerym do bólu układem - wszystkie trzy monoteistyczne religie świata, by chociażby uratować te tradycyjne wartości, co do których jesteśmy w pełni zgodni, a które są treścią prawdziwego Człowieczeństwa - i których w rozproszeniu nie obronimy.
  Może Liban zasadzi ten ,,światowy libański cedr jednozgodności trzech religii tego samego Boga'' ???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.