Religijność przekłada się na hojność

Przeprowadzone w USA badania nad hojnością Amerykanów wskazują na jej zależność od religijności. Zauważono bowiem, że w stanach, w których udział wiernych w nabożeństwach jest największy, zwłaszcza na południu kraju, notuje się największy procent wpłat na dzieła charytatywne.

W hojności na czele amerykańskich stanów plasuje się Utah, gdzie ludzie ofiarują na cele społeczne 10,6 proc. swoich dochodów, przed Missisipi i Alabamą. Najmniej hojna jest północno-wschodnia część kraju, gdzie ofiarność kształtuje się na poziomie 4,1 proc. Z dziesięciu najhojniejszych stanów amerykańskich aż w dziewięciu zwyciężył w minionych wyborach Barack Obama. Natomiast z dziesięciu najmniej hojnych stanów aż w ośmiu wygrał kandydat republikanów John McCain.

Komentując wyniki badań prof. Alan Wolfe z Boston College przestrzegł jednak przed bezpośrednim łączeniem hojności z religijnością. Ludzie w stanach mniej religijnych składają ofiary w innej formie, np. płacąc wyższe podatki, co daje większe możliwości dystrybucji środków na cele charytatywne przez rządzących. Inaczej mówiąc, wielu jest przekonanych o swym altruizmie związanym z płaceniem wysokich podatków. Zdaniem prof. Wolfe’a w rzeczywistości ofiarność bardziej przekłada się na miejscowe potrzeby, niż na przekonania religijne.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.