Kościół w Kenii: rząd musi położyć kres przemocy

Katolicka Komisja Sprawiedliwości i Pokoju w Kenii (CJPC) wezwała rząd do powstrzymania przemocy na tle etnicznym i religijnym.

Jej eskalacja w ostatnich dniach zagraża pokojowemu przeprowadzeniu wyborów prezydenckich i parlamentarnych 4 marca przyszłego roku. Od początku listopada w starciach z mniejszością somalijską zginęło już 50 osób.

40 policjantów zabito na północy kraju, a trzech żołnierzy – przy granicy z Somalią. Z kolei kilkanaście osób straciło życie w dzielnicy Eastleigh w Nairobi. Zamieszkują ją w większości Somalijczycy, których w Kenii podejrzewa się o wspieranie islamskich bojowników z Al-Shabaab. Operację przeciwko tej organizacji prowadzą w Somalii wojska kenijskie.

W oświadczeniu odczytanym przez przewodniczącego komisji abp. Zacchaeusa Okotha wydarzenia te określono mianem „szokujących i przerażających”. Zdaniem Kościoła obnażają one bezczynność władz w Nairobi. „Rząd musi zrobić coś więcej niż organizowanie pogrzebów. Powinien ustanowić w całym kraju dzień żałoby na cześć ofiar” – napisano. Oświadczenie ostrzega także przed możliwością wykorzystania napięć społecznych i etnicznych przez polityków startujących w wyborach. Kończy je apel do wszystkich Kenijczyków, zachęcający do pokojowego współistnienia i pracy na rzecz pojednania.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, KENIA, MISJE