Wielki Tydzień wiernych obrządków wschodnich

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej, poprzedzającego Wielkanoc. W tym roku przypada ona u nich 5 maja - pięć tygodni po świętach u rzymskich katolików.

Podobnie jak w Kościele katolickim, najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są w Cerkwi: czwartek, piątek i sobota. Pierwsze trzy dni tygodnia stanowią duchowe i religijne przygotowanie do tego okresu.

W Wielkim Tygodniu prawosławnych chrześcijan obowiązuje ścisły post, dlatego w wielu rodzinach nie spożywa się wtedy nawet ryb. Od czwartku do niedzieli podstawą jadłospisu powinny być chleb, woda albo kompot oraz warzywa i owoce, w niektórych domach w tym czasie nie przygotowuje się posiłków.

Jak przypominają rokrocznie duchowni, chodzi bowiem o to, by wymyślne potrawy, nawet postne, których przygotowanie zajmuje czas i energię, nie przesłaniały najważniejszego, czyli duchowego wymiaru postu.

Prawosławna Wielkanoc tylko raz na kilka lat przypada w tym samym czasie, co u katolików. Tak było dwa i trzy lata temu, a wcześniej w 2007 i 2004 roku. Często prawosławni świętują jednak później, maksymalnie nawet właśnie pięć tygodni po katolikach.

Różnica wynika z tego, że w obu obrządkach termin święta wyliczany jest w nieco inny sposób. Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej (to również święto ruchome), bo dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w kraju jest 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim, na terenie dwóch cerkiewnych diecezji: białostocko-gdańskiej i warszawsko-bielskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Anna
    29.04.2013 17:14
    Prawosławnych obowiązuje ścisły post przez cały okres Wielkiego Postu. Przez ten czas nie powinni jeść pokarmów zwierzęcych. Ani masła, ani sera,ani mleka , ani jajek i oczywiście ryb. O mięsie powinni w tym czasie zapomnieć. Osobiście znam osoby , które w tym okresie jedzą tylko warzywa i owoce. Z tłuszczy używają tylko oleju lub oliwy.Zdrowie im dopisuje i głodni też nie chodzą. Nam też może przydałoby sie tak popuścić. Kościół powinien do tego namawiać, bo wyszłoby to wielu na zdrowie.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.