Bez Chrystusa człowiek niewolnikiem

W Wielką Noc Paschalną w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl przewodniczył Liturgii Zmartwychwstania Pańskiego.

Na uroczystości obecni byli: reprezentujący Ojca Świętego nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovič, prezydent Władimir Putin, premier Dmitrij Miedwiediew z małżonką oraz mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Uroczystość rozpoczęła Jutrznia Paschalna poprzedzona Liturgią Światła, ze Świętym Ogniem przywiezionym samolotem z Jerozolimy i z procesją wokół świątyni. Uczestnicy procesji z patriarchą Cyrylem wkroczyli do świątyni jak do raju otwartego człowiekowi przez Chrystusa, śpiewając paschalny troparion: „Chrystus Powstał z martwych, śmiercią śmierć podeptał, tym, którzy leżą w grobach żywot wieczny darował”.

Z okazji uroczystości Cyryl I zwrócił się do wiernych, wskazując na Chrystusa, który jako Zbawiciel wziął na siebie winy przestępców i poniósł za nie karę, otwierając nam wszystkim drogę do wolności. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił, że Bóg nie otworzył naszych cel więziennych, ale zamki w ich drzwiach i to od nas zależy, czy skorzystamy z tej wolności. Dodał, że człowiek bez Chrystusa pozostaje niewolnikiem, jeżeli nie uwierzy w Zmartwychwstałego. Zdaniem patriarchy do życia pełnią wolności nie są potrzebne ogromne wysiłki; wystarczy uwierzyć w Chrystusa Zmartwychwstałego i żyć zgodnie z prawem Bożym.

«« | « | 1 | » | »»