Coraz więcej katolików

Liczba katolików na Filipinach wzrosła w ciągu roku o 6 mln. Oznacza to przyrost o 8 proc. między 2012 i 2013 r. - wynika z najnowszych kościelnych danych statystycznych.

W 2011 r. było tam 70,4 mln katolików (wśród 88,9 mln mieszkańców kraju) i 1,21 mln chrztów. W 2013 r. liczba katolików zwiększyła się do 76,18 mln (na 96,8 mln mieszkańców), zaś chrztów od 2012 r. zanotowano 1,37 mln. Najwięcej osób przyjęło ten sakrament w archidiecezjach Cebu (90 tys.) i Manila (62,8 tys.) oraz w diecezji Masbate (55,7 tys.).

- Więcej osób przyjmuje chrzest. Czy jest to znak rozwoju Kościoła? Niekoniecznie. Dzieje się tak, bo wzrasta liczba ludności - uważa abp Oscar Cruz, emerytowany metropolita Lingayen-Dagupan. Jego zdaniem wzrost liczby chrztów oznacza jednak, że tamtejszy Kościół jest bardzo żywotny.

Jednocześnie z badań przeprowadzonych w lutym br. przez Social Weather Stations (SWS) wynika, że co 11 filipiński katolik czasem zastanawia się czy nie odejść z Kościoła. Ponadto w ciągu 20 lat nastąpił znaczący spadek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. - z 64 proc. w 1991 r. do 37 proc. w 2013 r. Jednocześnie tylko 29 proc. katolików uważa siebie za „bardzo religijnych” wobec 50 proc. protestantów, 43 proc. członków Kościoła Chrystusa (Iglesia ni Cristo), odrzucającego wiarę w Trójcę Świętą, i 38 proc. muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • zszokowany
  12.08.2013 17:32
  Dzieląc liczbę nowych katolików na Filipinach przez 12 miesięcy, wychodzi, że co miesiąc przybywa katolików 500 tys., zaś dziennie 16438 osób. Czyli do kościołów walą ludzie gremialnie, pewnie ustawiają się ogromne kolejki.
  Tylko jak to się ma do innych liczb, skoro przystępujących do komunii jest 37%. Po co więc te 6 mln więcej, skoro tak mało ludzi chodzi do kościoła? To tak jak zapisywanie się do jakiejś partii zachowując obojętność. Dane te zupełnie nie przekonują mnie, są bezsensowne.
  Swego czasu GN podawał o ekspansji chrześcijaństwa w Ameryce płd. Według analiz, po ostatniej wizycie Franciszka w Brazylii, okazało się, że liczba chrześcijan systematycznie spada w tym kraju, można domyślać się, że w innych państwach latynoamerykańskich jest podobnie.
  I na koniec, nie zdziwiłbym się, gdyby u nas w Polsce magiczne 40% katolików chodzących do Kościoła od dłuższego czasu jest fikcją, i jest dalszy spadek powołań w seminariach.
 • Savonarola
  12.08.2013 21:31
  Moze wyrazimy solidarnosc z bratnim,katolickim narodem filipinskim wysylajac im jakas kopie cudownego obrazu np. lichenskiego,lub jasnogorskiego.W koncu wszyscy wiemy,ze kopie cudownych obrazow udzielaja takich samych lask jak oryginaly,a moze nawet wiekszych...?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.