Aresztowali arcybiskupa na manifestacji

To była pokojowa demonstracja chrześcijan i muzułmanów w obronie praw dalitów.

Ordynariusz stolicy Indii, abp Anil Joseph Thomas Couto, został 11 grudnia aresztowany w czasie trwającej w New Delhi pokojowej manifestacji chrześcijan i muzułmanów w obronie praw dalitów. Zatrzymano również księży i siostry zakonne, biskupów różnych wyznań chrześcijańskich i zwierzchników innych religii, którzy brali udział w proteście.

Uczestnicy marszu zebrali się w okolicy Jantar Mantar i skierowali się w stronę siedziby indyjskiego parlamentu, który w tym czasie obradował. Chcieli spotkać się z jego delegacją. Żądali m.in. uchylenia dekretu prezydenckiego z 1950 r., który uprawomocnił dyskryminację ograniczającą prawa chrześcijan i muzułmanów należących do pozakastowej społeczności dalitów. Rozszerzono to w 1956 r. na sikhów, a w 1982 r. także na buddystów. Mniejszości religijne uważają, że dekrety te są niezgodne z indyjską konstytucją.

W trakcie manifestacji, która zgromadziła przedstawicieli zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, interweniowała policja, używając m.in. armatek wodnych i aresztując sporą liczbę ludzi. Według relacji naocznych świadków agenci służb porządkowych bili duchownych i zakonnice, zwłaszcza tych, którzy znaleźli się blisko posterunku policji w okolicach budynku parlamentu. Wśród manifestantów jest wielu rannych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama