Patriarcha aresztowany

Patriarcha Etiopskiego Kościoła Prawosławnego Tawahedo, abune Mathias (Maciej), został aresztowany.

Przesłuchiwano go przez 72 godziny, po czym uwolniono - poinformował 30 grudnia dziennik „Ethiopian Review”. Nieznane są przyczyny jego tymczasowego zatrzymania, ale przypuszcza się, że może mieć to związek z krytycznymi uwagami hierarchy pod adresem władz państwowych, które oskarżył o spowodowanie większości obecnych problemów Kościoła.

Według doniesień etiopskich mediów za aresztowaniem patriarchy stoi doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego, Tsegaye Behane, któremu nie podobała się jego krytyka Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego - partii rządzącej krajem nieprzerwanie od 1991 r.

71-letni abune Mathias nie po raz pierwszy wszedł w starcie z władzami Etiopii. W latach 80., gdy był biskupem swego Kościoła w Jerozolimie, krytykował komunistyczny reżim Mengystu Hajle Marjama. Z tego powodu przez 30 lat musiał przebywać na uchodźstwie w Stanach Zjednoczonych jako tamtejszy arcybiskup. W marcu 2013 r. został szóstym patriarchą swego, liczącego 45 mln wiernych Kościoła, który powstał w 1959 r. w wyniku rozłamu w łonie Kościoła Koptyjskiego. Niektórzy współwyznawcy kontestują jego wybór uważając, że zwierzchnikiem Kościoła powinien zostać ponownie czwarty patriarcha Merkuriusz, złożony z urzędu w niejasnych okolicznościach w 1991 r., gdy do władzy doszedł Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ETIOPIA, KOPTOWIE

Reklama

Reklama

Reklama