Jedność mimo braku struktur

Chcemy przemawiać jednym głosem, a nie jako jeden z 14 Kościołów autokefalicznych – powiedział Radiu Watykańskiemu prawosławny metropolita Francji Emanuel, komentując decyzję o zwołaniu wszechprawosławnego Soboru.

Choć Kościół prawosławny nie posiada centralnych struktur, zależy mu na faktycznej jedności prawosławia. Chcemy przemawiać jednym głosem, a nie jako jeden z 14 Kościołów autokefalicznych – powiedział Radiu Watykańskiemu prawosławny metropolita Francji Emanuel, komentując decyzję o zwołaniu wszechprawosławnego Soboru. Jest ona wymownym świadectwem jedności, tym bardziej, że decyzje postanowiono podejmować jednomyślnie – oświadczył francuski hierarcha. Wyjaśnił nam też, jak będą wyglądać przygotowania do Soboru.

„Od września do Wielkanocy w r. 2015 komitet przygotowawczy Soboru zrewiduje wszystkie wcześniejsze ustalenia – powiedział metropolita Emanuel. – Zostały one opracowane w ramach przygotowań do Soboru w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, w całkiem innej epoce, kiedy wiele naszych Kościołów znajdowało się jeszcze pod jarzmem komunizmu. Dokumenty te trzeba zaktualizować. Dotyczą one między innymi ekumenizmu, kalendarza, duszpasterstwa młodzieży. Przygotowane też zostaną dokumenty, które najpierw w przyszłym roku zostaną przedłożone do aprobaty komisji przygotowawczej, a następnie zostaną przyjęte przez sam Święty Sobór, który jak sądzimy odbędzie się w pierwszym kwartale r. 2016”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.