Kościół Anglii wyświęci kobietę na biskupa

Królowa Anglii zaakceptowała dziś nominację pierwszej kobiety-biskupa w historii Kościoła Anglii. Libby Lane, dotychczasowa wikariusz, została nowym biskupem Stockport niedaleko Manchesteru w północnej Anglii. Sakrę nowa biskupka przyjmie 26 stycznia 2015 r.

Premier David Cameron zareagował na Twitterze pisząc: "Gratulacje dla wielebnej Libby Lane z okazji przyjęcia jako pierwsza kobieta w Kościele święceń biskupich. To historyczne mianowanie i ważny dzień dla równouprawnienia".

Lane jest zamężna. Jej mąż także jest księdzem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze. Oboje mają dwoje dzieci. Libby Lane od 2000 roku swoją kapłańską posługę pełniła w Chester w północno-zachodniej Anglii.

Synod Generalny Kościoła Anglii przegłosował w lipcu możliwość wyświęcania kobiet na biskupów, a w listopadzie trzy kolegia delegatów - biskupów, duchownych i laikatu - definitywnie przyjęły odpowiednie przepisy w tej sprawie.

W Kościołach anglikańskich USA, Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Suazi kobiety mogły już wcześniej być ordynowane na biskupów.

Reforma w Kościele Anglii może, jak pisze AFP, pociągnąć za sobą inne Kościoły anglikańskie.

Kobiety mogą być wyświęcane na księży już od 1992 roku, ale faktycznie pierwsze ordynacje miały miejsce dwa lata później. Obecnie kobiety stanowią jedną trzecią anglikańskiego kleru.

Kościół anglikański liczy 80 mln wyznawców na świecie.

Uwaga: depesza PAP została przeredagowana w celu usunięcia nieprawdziwej informacji, jakoby święcenia odbyły się już dziś.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • j.s.
  20.12.2014 02:58
  Kościół Anglii, nie jest w stanie wyświęcić kogokolwiek na biskupa, ani nawet na księdza, gdyż nie są ważne święcenia udzielane przez ten kościół. Jednak nawet gdyby w Kościele tym praktykowano ważne święcenia, nie ma Kościół Chrystusowy żadnej władzy danej Mu od Pana, by ordynować niewiasty. To jest ostateczne rozstrzygnięcie Jana Pawła II. Tak więc nawet w Kościele Katolickim gdyby ktoś kiedyś wpadł na taki pomysł i przekonał do niego cały zastęp biskupów, choćby i samego Papieża (co raczej nie jest możliwe) i wszyscy włożyli zgodnie ręce na jakąś kobietę by ją wyświęcić, nic ten akt by nie dokonał. Tak więc tam nie ma ani księży, ani biskupów, ani tym bardziej "księżyn", ani "biskupek" w Kościele Anglii. To wszystko, co w tym temacie można powiedzieć.
 • wiosna_2015
  22.12.2014 22:42
  Niech Pan błogosławi nowej Biskup!
  Oby jeszcze za naszego życia kapłanami naszego Kościoła rzymskokatolickiego mogły być kobiety.
 • nick
  24.02.2016 01:24
  HERETYKAMI są ci, co zaprzeczają podstawowym dogmatom wiary chrześcijańskiej, a więc postanowieniom pierwszych siedmiu soborów powszechnych! To jest wykładania Kościoła Powszechnego (Katolickiego) oparta na prawdzie Biblii, którą uznają WSZYSCY chrześcijanie- również Kościół Anglii. Anglojęzyczni wyznawcy Chrystusa wyznają "I beleve in One, Holy, Catholic and Apostolic Church". Niech wyznawcy Kościoła Rzymskiego w swojej pysze nie nadużywają słowa "heretyk" w stosunku do innych chrześcijan Kościoła Powszechnego (Katolickiego), gdyż chciałbym przypomnieć, że nalezą jedynie do Kościoła RZYMSKO-katolickiego.

  Pełnia wiary jest tam, gdzie jest Chrystus i Jego Słowo, m.in w Kościele Anglii.
  Sukcesja Apostolska? W pełni zachowana w Kościele Anglii, Kościołach Starokatolickich, Mariawickich, Luterańskich oraz Prawosławnych.

  http://ekumenizm.wiara.pl/files/old/ekumenizm.wiara.pl/zalaczniki/2009/01/06/1204020370/1231253453.pdf
 • JAWA25
  25.07.2016 18:10
  jestem przeciw gdyż http://gosc.pl/doc/2328919.Angielskie-biskupki-w-Izbie-Lordow wygląda na pomieszanie boskiego z "cesarskim"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.